Wiadomości z Gliwic

Zaawansowane technologie w budownictwie: Wszechstronne zastosowanie płyt warstwowych

  • Dodano: 2024-04-24 16:15, aktualizacja: 2024-04-25 09:26

Jeśli planujesz budowę hali przemysłowej, hali sportowo - rekreacyjnej, obiektu chłodniczego czy też pawilonu o charakterze gastronomicznym, to płyty warstwowe zwane obornickimi są dla ciebie idealnym rozwiązaniem. W przypadku stawiania obiektu z płyt warstwowych, koszt jego budowy jest znacznie niższy niż przy tradycyjnych metodach a konstrukcja będzie wytrzymała, tania i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Płyty obornickie charakteryzuje niezwykle niska waga co zapewnia łatwy i tani transport nawet do najdalszych zakamarków Polski. Doskonała wytrzymałość płyt warstwowych jest gwarancją, że jeśli zostaną użyte do konstrukcji budynków, przetrwają one bez uszczerbku długie lata i mimo upływu czasu będą cieszyć oko swoim niepowtarzalnym pięknym wyglądem.

Zastosowanie płyt warstwowych 

Płyty warstwowe posiadają niezwykle szerokie zastosowanie w budownictwie, a wszystko dzięki ich właściwościom. Płyty obornickie są wykonane z materiałów, które posiadają wodoodporne cechy, dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane do wykończenia zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej części budynku. Złe warunki pogodowe, opady, wilgoć czy nagrzanie promieniami słonecznymi również nie wpływają na ich strukturę.

Płyta warstwowa składa się z metalowych okładzin i rdzenia izolacyjnego, do którego wykorzystuje się piankę poliuretanową PIR, styropian bądź wełnę mineralną.

Płyta obornicka jest chętnie wykorzystywana przy remontowaniu ścian, dachów oraz budowie chłodni i mroźni. Są one dostępne w wersjach o różnej grubości. Parametry dostępne w sprzedaży są już od 40 mm i sięgają aż do 200 mm . Płyty poliuretanowe są łatwe w montażu, a w połączeniu z dużym wyborem kolorów może być wykorzystywana do budowy i wykańczania wnętrz budynków jednocześnie budząc zainteresowanie ze względu na ciekawą formę architektoniczną. Płyty warstwowe PIR najczęściej stosuje się przy budowie garażów, hangarów, obiektów biurowych czy handlowych, hal sportowych i przemysłowych a także warsztatów i pawilonów. Płyta poliuretanowa  posiada niezwykle szerokie zastosowanie w budownictwie, a wszystko dzięki swoim właściwościom. Jest wykonana z materiałów, które posiadają wodoodporne cechy, dzięki temu może być z powodzeniem stosowana do wykończenia zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej części budynku. Płyty obornickie są chętnie wykorzystywane przy remontowaniu ścian oraz dachów.

Płyta warstwowa PIR może być wykorzystywana w różnoraki sposób, ponieważ posiada ona niezwykle korzystne właściwości. Wiele osób stosuje ją na zewnątrz budynków, ponieważ dzięki jej wytrzymałości na zmienne warunki atmosferyczne, opady, wilgoć i nasłonecznienie nie ulega zniszczeniu czy zniekształceniu. Ponadto płyta warstwowa dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych oraz o różnych kształtach, dzięki czemu może być z powodzeniem montowana w różnorakich pomieszczeniach jednocześnie wzbudzając prawdziwe zainteresowanie swym architektonicznym kształtem. 

Konserwacja płyt warstwowych

Dzięki odporności płyt warstwowych na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, obiekty budowane przy ich użyciu cieszą się długoletniością. Aby dodatkowo przedłużyć ich żywotność i zachować je w dobrym stanie technicznym należy pamiętać o ich przeglądach i konserwacji. W ten sposób oprócz zapobiegania różnego rodzaju usterkom, zachowany zostanie ich estetyczny wygląd.

Prace konserwacyjne polegają przede wszystkim na usunięciu wszelkich zabrudzeń, które negatywnie wpływają nie tylko na wygląd płyt, ale też wywierają negatywny skutek na zabezpieczenia antykorozyjne. Płyta warstwowa PIR musi więc być poddawana myciu i czyszczeniu.

Czyszczenie powierzchni płyt warstwowych jest proste, wystarczy tutaj woda i łagodny detergent. Oczywiście używając środków czyszczących trzeba wziąć pod uwagę rodzaj okładziny zewnętrznej i mytego obiektu oraz typ powłoki. 

Czyszcząc płyty poliuretanowe stosuje się kilka uniwersalnych zasad. Przede wszystkim właściwe czyszczenie należy poprzedzić myciem płyt zwykłą wodą, nieprzekraczającą temperatury 30°C. W przypadku pozostałych widocznych zanieczyszczeń można użyć delikatnego detergentu, przestrzegając przy jego stosowaniu zaleceń producenta. Dbanie o czystość płyt warstwowych pozwoli na utrzymanie estetycznego wyglądu ścian i dachów, a także zapewni ich trwałość i ochronę antykorozyjną.

Płyty warstwowe są cenione w branży budowlanej za ich doskonałe właściwości izolacyjne, wysoką wytrzymałość oraz szybki i prosty montaż. Dzięki tym zaletom, płyty warstwowe PIR  zwiększają efektywność energetyczną budynków, skracają czas realizacji projektów i oferują estetyczne wykończenie, co sprawia, że są one niezastąpionym rozwiązaniem w nowoczesnej architekturze..

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.