Wiadomości z Gliwic

5 pijanych kierowców i rowerzystów wpadło w kłopoty. Zostali zatrzymani przez policję

  • Dodano: 2024-05-08 13:15

Za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu kierowcy mogą trafić do więzienia oraz stracić swoje samochody. Utrata prawa jazdy, a w niektórych przypadkach także utrata pracy oraz nałożone wysokie grzywny, nie zniechęcają wszystkich do podejmowania ryzyka. Policja walczy z tym zjawiskiem, wspierana jest przez większość społeczeństwa. Wiele zatrzymań wynika z informacji dostarczanych przez innych użytkowników dróg. Poniżej przypadki z wczoraj.

Nieodpowiedzialni kierowcy i rowerzyści

Tylko w środę, 5 osób popadło w kłopoty. Rowerzyści zostaną ukarani surowymi mandatami w wysokości 2500 złotych, natomiast kierowcy stracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów i staną przed sądem.

  • W Przyszowicach na ulicy Gliwickiej zatrzymano 35-letniego mężczyznę kierującego osobowym fordem. Badanie wykazało w jego organizmie 0,6 promila alkoholu.
  • W Toszku na ulicy Ludowej zatrzymano kompletnie pijanego 58-latka, który przemieszczał się rowerem. Badania wykazały ponad 3 promile alkoholu we krwi.
  • W Gliwicach na ulicy Knurowskiej zatrzymano 60-latka, który jechał "wężykiem" na rowerze. Badanie wykazało około 1,5 promila alkoholu w jego organizmie.
  • W Gliwicach na ulicy Toszeckiej zatrzymano seata do kontroli. Kierowca, mimo stanu nietrzeźwości (1,3 promila), usiadł za kierownicą.
  • W Rudzińcu na ulicy Pławniowickiej pewien 61-latek kierował rowerem mając ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie – co jest wykroczeniem karalnym mandatem w wysokości 1000 złotych.

Mundurowi przypominają

Od 1 października 2023 roku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi karą pozbawienia wolności do trzech lat. Od 14 marca sąd może także orzec przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.

Konfiskata pojazdu jest możliwa wobec osób, które zostały skazane za popełnienie przestępstwa polegającego na:

  •  sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa lub wywołaniu katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającej życiu bądź zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, także w stanie nieumyślności,
  • naruszeniu, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i spowodowaniu nieumyślnie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała w postaci tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu – znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a także, gdy zbiegli z miejsca zdarzenia, bądź spożywali alkohol czy zażywali środek odurzający po popełnieniu tych czynów, a przed poddaniem ich przez uprawniony organ badaniu.

Jeżeli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekraczała 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu jest obowiązkowe. W innym przypadku sąd może zdecydować o konfiskacie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również