Wiadomości z Gliwic

Jak wygląda audyt cen transferowych i w jakim celu się go wykonuje?

  • Dodano: 2024-03-28 13:45

Sporządzanie dokumentacji cen transferowych jest skomplikowanym, wielowątkowym procesem, w którym należy wziąć pod uwagę cały szereg zmiennych, jak również polskie i zagraniczne uwarunkowania prawne. Nieprawidłowości w informowaniu o cenach transferowych mogą mieć poważne konsekwencje finansowe, podatkowe a nawet karne. Jeśli jakikolwiek element stosowanej w firmie polityki cen transferowych pozostawia wątpliwości, albo gdy członkowie zarządu i firmowi eksperci nie są zgodni co do kształtowania strategii ustalania cen transferowych, wówczas warto skorzystać z zewnętrznego wsparcia i zlecić przeprowadzenie profesjonalnego audytu firmie, która profesjonalnie się tym zajmuje.

Na czym polega audyt cen transferowych?

Audyt cen transferowych polega na zweryfikowaniu prawidłowości operacji zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi w ramach ich polityki cen transferowych. Kontroler sprawdzi sposób przeprowadzania transakcji, szczegółowość i kompletność dokumentacji, jak i rzetelność informacji przekazywanych organom podatkowym – czyli zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

W związku z potrzebą wykrywania potencjalnych oszustw podatkowych w celu uszczelnienia wpływów do budżetu państwa w tym zakresie, kontrole podmiotów powiązanych zdarzają się coraz częściej. Poziom komplikacji przepisów oraz możliwość ich różnorodnej interpretacji, skłaniać powinna do wykonania audytu. Jego celem jest utwierdzenie zarządu przedsiębiorstwa czy grupy kapitałowej w prawidłowości podejmowanych działań, albo też wskazanie błędów i przedstawienie konkretnych zaleceń, które umożliwią uzyskanie maksymalnych korzyści dla firmy z jednoczesnym skrupulatnym przestrzeganiem prawa. O formie przeprowadzania audytu czytaj na https://cenytransferowe.org/uslugi/audyt-cen-transferowych/.

Jakie elementy wchodzą w skład audytu cen transferowych?

Zakres audytu cen transferowych ustalany jest zgodnie z wymogami zlecającego go podmiotu. Jego główne obszary to identyfikacja ryzyka podatkowego wynikającego ze zidentyfikowanych nieprawidłowości, ocena szans optymalizacji podatków w wyniku implementacji ulepszeń oraz analiza potencjału polityki cen transferowych realizowanej przez przedsiębiorstwo, wraz ze wskazaniem możliwych kierunków rozwoju.

Jednostka dokonująca audytu może również zaproponować wsparcie w zakresie ustalania cen transferowych, jeśli w obszarze tym wykazane zostaną liczne nieprawidłowości, wynikające z braku doświadczenia po stronie klienta. Taka analiza nie stanowi jednak integralnej części audytu, realizowana jest jako osobna usługa.

Które firmy powinny wykonać audyt cen transferowych?

Przeprowadzenie audytu cen transferowych jest przede wszystkim zalecane podmiotom, które zgodnie z prawem mają obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych – tj. tym firmom, które przeprowadzają transakcje z podmiotami powiązanymi (np. w ramach grupy kapitałowej), albo też przedsiębiorstw nawiązujących relacje biznesowe z firmami mającymi siedziby na terenie rajów podatkowych.

Dodatkowo wskazaniem do przeprowadzenia audytu są zmiany na stanowiskach związanych z przygotowaniem lub akceptowaniem transakcji z podmiotami powiązanymi (np. członkowie zarządu, główny księgowy).

Audyt powinny rozważyć również firmy zwolnione z obowiązku raportowania (np. przeprowadzające transakcje o wartości poniżej progów objętych raportowaniem). Brak konieczności składania dokumentacji nie oznacza bowiem możliwości nieprzestrzegania zasad dot. podmiotów powiązanych, nie wyklucza także kontroli ze strony organów podatkowych.

Jak skutecznie przeprowadzić audyt cen transferowych?

Aby audyt cen transferowych był skuteczny, musi przede wszystkim być skrupulatny i kompletny – nie można pominąć żadnej z transakcji. W przypadku transakcji z podmiotami znajdującymi się na terenie rajów podatkowych, warto zbadać kilka ostatnich lat.

Możliwe jest przeprowadzenie audytu wewnętrznego, ale obecność niezależnego podmiotu spoza otoczenia firmy zwiększa rzetelność operacji.

Rzetelnie wykonany audyt cen transferowych wymaga zatrudnienia specjalistów, mających nie tylko rozległą wiedzę w zakresie prawa podmiotów powiązanych, ale także wieloletnią praktykę, ułatwiającą poruszanie się w niełatwym środowisku polskiego i międzynarodowego prawa cen transferowych. Koszt zlecenia audytu zwróci się w postaci bezpieczeństwa podatkowego – firma uniknie ryzyka dopłat do podatków, które zdaniem organów kontrolnych mogły zostać celowo zaniżone, a członkowie nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za bezwiedne złamanie prawa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.