Prezydent Gliwic Adam Neumann wraz ze swoim zastępcą, Mariuszem Śpiewokiem, 22 lutego spotkali się z pracownikami Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Była to okazja do przedstawienia koncepcji budowy nowego szpitala oraz planowanych rozwiązań, a także – co najważniejsze – odpowiedzi na pytania, które nurtują pracowników gliwickiej lecznicy.
Wielkie przedsięwzięcie
Gliwicki samorząd od miesięcy konsekwentnie przygotowuje się do budowy nowego szpitala miejskiego. Gotowy jest już projekt, są też zgody budowlane dla całego przedsięwzięcia. Pozytywnie w Ministerstwie Zdrowia przeprowadzono też niezbędną procedurę dotyczącą celowości inwestycji poprzez tzw. IOWISZa – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. 14 lutego otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na budowę obiektu.
Nowoczesna lecznica przy ul. Kujawskiej powstanie. Będzie gotowa za kilka lat.
Docelowo będzie siedzibą Szpitala Miejskiego nr 4, działającego obecnie wraz z zespołem poradni przyszpitalnych w kilku lokalizacjach: przy ul. Kościuszki, Zygmunta Starego i Radiowej. Podczas spotkania z pracownikami szpitala zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok przedstawił licznie zgromadzonym pracownikom firmy chcące wybudować nowoczesny szpital. Obecnie na tę inwestycję miasto ma zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej ok. 364 mln zł, co pozwala na zawarcie umowy na tzw. zakres podstawowy. Obejmuje on budowę obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Uwzględnia również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej.
– Istnieją też możliwości zwiększenia tej kwoty, więc nie powinno być problemów z realizacją – chociaż w części – również pierwszej opcji, obejmującej pełne wykończenie budynku szpitala wraz z wyposażeniem sprzętu medycznego. Niemniej, dla pełnej realizacji zadania, konieczne będzie pozyskanie przez nas środków zewnętrznych z Krajowego Planu Odbudowy – mówił podczas spotkania prezydent Mariusz Śpiewok i dodał, że wybór wykonawcy inwestycji może zająć komisji przetargowej od 3 do 6 miesięcy.
Jak będzie się prezentował budynek?
Budynek lecznicy będzie mieć 5 kondygnacji, z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych na dachu. Przewidziano 12 oddziałów z miejscami na 356 łóżek dla pacjentów. Zaprojektowano też nowoczesny SOR z izbą przyjęć, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z gabinetami dla dzieci i dorosłych. Będą też działy diagnostyczno-zabiegowe, zespół bloków operacyjnych oraz pomieszczenia dla zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami. Pomyślano również o małym parku, placu zabaw i terenie rekreacyjno-sportowym. Powstanie też około 350 miejsc parkingowych.
Pracownicy zadali kilka pytań
Podczas spotkania pracownicy pytali m.in. o nową organizację i przenosiny do nowego budynku, terminy realizacji inwestycji, liczbę miejsc parkingowych przy nowym obiekcie, wyrazili też chęć dalszej pracy w tak zgranym i dobrym zespole.
– To Państwo tworzycie szpital, który dzięki Waszej ciężkiej pracy i zaangażowaniu dobrze funkcjonuje. Dziękuję za to. Jesteśmy zdeterminowani, by nowy szpital powstał jak najszybciej. I powstanie. Zależy nam na tym, by odbywało się to w konsultacji z Państwem – podsumował spotkanie prezydent Adam Neumann.