Wiadomości z Gliwic

Mieszkania Gliwice - jakie udogodnienia dla miłośników natury?

  • Dodano: 2024-04-03 17:45, aktualizacja: 2024-04-04 08:41

Mieszkańcy większych miast właściwie nie wyobrażają sobie już życia bez skwerów, zieleńców i parków - to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. O ile dawniej pełniły one funkcje estetyczne, to współcześnie odgrywają ważniejszą rolę: usuwają zanieczyszczenia z powietrza, zauważalnie redukują temperaturę podczas letnich upałów i są azylem dla mieszkańców. Jakie tereny zielone mają do dyspozycji gliwiczanie? Gdzie warto szukać mieszkania w Gliwicach, by cieszyć się bliskością natury?

Gliwiczanie na brak miejskich zieleńców nie mogą narzekać. Znajdują się tu piękne parki, które przyciągają o każdej porze roku nie tylko mieszkańców, ale też gości spoza miasta. To nie tylko prawdziwe skarby natury, w których można oddać się błogiemu relaksowi — to także miejsca gwarantujące sportowo-kulturalne atrakcje. Gliwice dbają o to, by wspólne, zielone przestrzenie były stale upiększane i pielęgnowane.

Park im. Bolesława Chrobrego

Park Chrobrego to największy gliwicki park o powierzchni ponad 10 ha. W jego centralnej części można znaleźć plac zabaw z różnymi huśtawkami, bujakami i karuzelami. Nieco starsi użytkownicy mogą korzystać z siłowni plenerowej, górki saneczkowej, boiska do gry w bule, wygodnych leżaków i podestów oraz kilku kilometrów alejek spacerowych. Park Chrobrego to nie tylko niesamowita roślinność w postaci klonów, brzóz, dębów, buków, sosen i wierzb — w okolicy znajduje się też Hala Gliwice, lodowisko i korty tenisowe, a dopełnieniem sportowego charakteru tego obszaru Gliwic są różne imprezy organizowane na terenie parku.

Park im. Fryderyka Chopina

Ten usytuowany w centrum park przez wielu uważany jest za najpiękniejszy gliwicki zieleniec. Choć jest o prawie połowę mniejszy niż park Chrobrego, to również oferuje liczne przyrodnicze i sportowe atrakcje. Można tu podziwiać wiekowe drzewa, ale też korzystać z siłowni pod chmurką, boiska, placu zabaw czy po prostu odpocząć na ławkach lub posiedzieć przy fontannie. Co ważne, na jego terenie znajduje się Palmiarnia Miejska, chętnie odwiedzana przez gliwiczan, w której można zobaczyć ponad 6 tys. egzotycznych roślin i wiele gatunków ryb z różnych części świata.

Park Starokozielski

Park Starokozielski, zlokalizowany również w centrum miasta, jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się tu cmentarz i pomnik Żołnierzy Francuskich, tak więc to ważne dla Gliwic miejsce, nie tylko pod kątem rekreacyjnym, ale i historycznym. Można tu znaleźć liczne pomniki, a nawet i drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, cenny zabytek architektury w Gliwicach i na Górnym Śląsku. Park Starokozielski pełen jest wyjątkowego starodrzewu — rosną tu m.in.: 

  • kasztanowce, 
  • dęby, 
  • klony, 
  • cisy, 
  • lipy, 
  • brzozy,
  • topole. 

Park Szwajcaria

Park powstał ponad 100 lat temu, ale po latach istnienia został zaniedbany i podupadł. Jego modernizacją zajął się w 2013 r. Miejski Zakład Usług Komunalnych. Od tego czasu gliwicka Szwajcaria zachwyca swoim wyglądem. Zachowano tu starodrzew, a dawny stok saneczkowy zmieniono w trasę zjazdową dla rowerów. Znajdują się tu też dwa stawy z roślinami wodnymi, połączone uroczym mostkiem, ścieżki spacerowe z ławkami, siłownia plenerowa i plac zabaw dla najmłodszych gliwiczan.

Park Grunwaldzki

Park Grunwaldzki to istna oaza i enklawa zieleni w centrum miasta. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo oprócz urządzeń do ćwiczeń w terenie, ławek, boiska i placu zabaw, organizowane jest tu letnie kino plenerowe, a w zimie pojawia się tunel świetlny, chętnie odwiedzania przez gliwiczan atrakcja. 

Tężnia solankowa

Do użytku mieszkańców oddano też tężnie solankową w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej. Tężnia prezentuje się świetnie — na funkcjonalną przestrzeń relaksu składają się też leżaki, ławki, latarnie i roślinność. Nie można nie wspomnieć o prozdrowotnych właściwościach tego miejsca, dzięki cennym składnikom zawartym w 8% roztworze solanki.

Mieszkania w Gliwicach — nowe inwestycje

Wraz z nadejściem wiosny miejscy specjaliści rozpoczynają prace mające na celu zadbanie o wspólne przestrzenie na terenie Gliwic. Wszystko po to, by miasto było jeszcze bardziej przyjazne, także dla przyrody. Obecność natury znacznie poprawia jakość życia w danym miejscu i wiedzą to wszyscy, którzy szukają mieszkania w Gliwicach. Niezwykle ważna jest zieleń okalająca osiedle, dlatego w trakcie wyboru inwestycji deweloperskiej warto zwrócić uwagę na nowoczesne lokale pośród natury, a równocześnie blisko miasta. Mieszkania w Gliwicach oferuje m.in. Grupa Murapol. 

W ofercie dewelopera można znaleźć Murapol Osiedle Szafirove na terenie Starych Gliwic. Inwestycja została zaprojektowana na bogatym w roślinność terenie, którego sercem jest „Żabie Oczko”. Staw będzie centralnym miejscem spotkań, przy którym powstanie plac zabaw wraz ze strefą rekreacyjną. 

- Malownicza zieleń okalająca nasze osiedle to jednak nie wszystko — w sąsiedztwie płynie strumyk połączony z Kłodnicą, a nieopodal leży urokliwy rezerwat przyrody Las Dąbrowa. Miłośnicy natury będą zachwycenie tą lokalizacją, bo niedaleko znajduje się również wspomniany wcześniej Park Szwajcaria wraz z placem zabaw, torem rowerowym czy restauracją, a do słynnej Palmiarni Miejskiej można dotrzeć w jedyne 10 minut jazdy samochodem. Równocześnie usytuowanie inwestycji pozwala zarówno sprawnie dojechać do centrum Gliwic, najważniejszych miast aglomeracji śląskiej, jak i udać się w stronę Częstochowy czy Wrocławia — mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Mieszkania w Gliwicach — szeroka oferta lokali z udogodnieniami 

W marcu br., w ramach kolejnego etapu Murapol Osiedla Szafirovego, deweloper postawił do dyspozycji klientów 180 mieszkań w dwóch budynkach wraz z miejscami postojowymi. Lokale wprowadzone do oferty dostępne są w całej gamie metraży i układów, dlatego osoby szukające nowoczesnej nieruchomości na terenie Gliwic nie powinny mieć problemu ze znalezieniem wymarzonego mieszkania. Kompaktowe 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe lokale zostaną w standardzie wyposażone w pakiet antysmogowy, a Home Management System wdrożony w budynkach inwestycji umożliwi mieszkańcom korzystanie z urządzeń smart home. Co ważne, na terenie osiedla powstanie też stacja ładowania aut elektrycznych dla miłośników niskoemisyjnego środków transportu. Nabywców z pewnością przekona komfort, jaki dają mieszkania z dwustronną ekspozycją okien, nawet dwa balkony w wybranych lokalach na piętrach oraz przestronne tarasy z zielonymi ogródkami o powierzchni nawet 89 m2 na kondygnacjach parterowych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.