Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Gliwic.

Bottrop (Niemcy)

Nawiązanie współpracy w roku 2004

To w połowie pokryte zielenią miasto, leżące na północnym krańcu Zagłębia Ruhry, zamieszkuje 120 tysięcy ludzi. Po raz pierwszy osadę wymieniono w dokumentach z 900 roku. W XIX wieku na terenie miasta rozwinęło się górnictwo, które przez ponad 100 lat było dominującą gałęzią gospodarki. Obecnie Bottrop to miasto, w którym rozwija się przemysł średniej wielkości, rzemiosło, handel i usługi. Tereny zielone stwarzają dobre warunki do wypoczynku i aktywności sportowej.

Dessau (Niemcy)

Nawiązanie współpracy w roku 1992

Jest trzecim co do wielkości miastem w landzie Saksonia Anhalt, położonym pomiędzy dwoma rzekami: Elbą i Muldą. Od początku rewolucji przemysłowej w XIX stuleciu aż do roku 1990 było to jedno z głównych centrów przemysłu ciężkiego w Niemczech. Zajmujące 148 km2 powierzchni i zamieszkałe przez 85 tys. osób miasto jest obecnie jednym z 4 niemieckich ośrodków wprowadzających pilotażowy program pod nazwą "Miasta Przyszłości".

Doncaster (Anglia)

Nawiązanie współpracy w roku 1979

To 300-tysięczne miasto o liczącej ponad 2000 lat historii, otoczone malowniczymi terenami leśnymi i wiejskimi. Znane jest w całej Wielkiej Brytanii z przeprowadzanych tam co miesiąc wyścigów konnych. Na przełomie tysiącleci miasto doświadczyło zarówno lat dobrobytu i rozwoju przemysłowego, jak również konfliktów i okresów stagnacji gospodarczej.

Keżmarok (Słowacja)

Nawiązanie współpracy w roku 2001

To miasto liczące 17500 mieszkańców, położone na północy terytorium Republiki Słowacji w malowniczym zakątku Spiszu. Pierwsza pisemna wzmianka o tym pełnym historycznych pamiątek grodzie pochodzi z roku 1251. Obecnie Keżmarok jest jednym z centrów życia kulturalnego i turystycznego na obszarze podtatrzańskim. Wspólnie egzystują tam - podobnie jak w Gliwicach - różne grupy etniczne: Słowacy, Romowie, Czesi, Polacy, Niemcy, Węgrzy, Rusini oraz Ukraińcy.

Nacka (Szwecja)

Nawiązanie współpracy w roku 1990

Jest gminą o strategicznym znaczeniu, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Sztokholmu. To 75-tysięczne miasteczko jest położone na malowniczym i czystym archipelagu wysepek. Lokalne władze przywiązują duża uwagę do ekologii, stąd dominują w Nacka takie dziedziny gospodarki, jak przemysł telekomunikacyjny i nowe technologie przekazywania informacji.

Salgótarján (Węgry)

Nawiązanie współpracy w roku 1991

Należy do najbardziej uprzemysłowionych węgierskich ośrodków miejskich. To leżące na słowacko-węgierskiej granicy miasto zamieszkuje 52 tys. osób. Jednakże na próżno szukać w nim pamiątek historycznych. Przebudowane gruntownie w latach siedemdziesiątych, utraciło swą zabudowę w początku XIX stulecia, zyskując w zamian europejską nagrodę w dziedzinie najlepszych industrialnych rozwiązań technicznych.

Valenciennes (Francja)

Nawiązanie współpracy w roku 1989

Jest to miasto liczące 43 tys. mieszkańców, położone na północy Francji, w niewielkiej odległości od znanego i sławnego Lille. Do niedawna było to jedno z centrów przemysłowych Francji. Po restrukturyzacji przemysłu wydobywczego, jest to od niedawna ośrodek prężnego rozwoju nowoczesnych technologii, multimediów i transportu. Valenciennes to również miasto bogate kulturowo. To tam urodziło się wielu słynnych malarzy czy rzeźbiarzy, natomiast mający tam siedzibę uniwersytet oraz liczne instytuty naukowe nadają mu rangę centrum akademickiego.