Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Co zyskamy dzięki metropolii?

  • Dodano: 2017-03-06 09:00

O nadziejach związanych z powołaniem metropolii rozmawiamy z Zygmuntem Frankiewiczem – prezydentem Gliwic i prezesem Związku Miast Polskich.

W minionym tygodniu uczestniczył Pan w pracach sejmowych komisji zajmujących się przygotowaniem ostatecznej treści rządowego projektu ustawy metropolitalnej. W trakcie obrad pojawiły się pewne postulaty, poprawki. Jakie? Czego dotyczyły?

Poseł PO (Marek Wójcik – przyp. red) zgłosił sporo różnych propozycji, z  których część – moim zdaniem – była całkiem racjonalna. Uważam, że powinna zostać „kupiona” przez twórców obecnego projektu. Jedna z zaproponowanych zmian zakładała zmniejszenie limitu populacji, od którego można byłoby związek metropolitalny powołać. Zgodnie z projektem jest to możliwe pod warunkiem, że do metropolii wejdą jednostki samorządu terytorialnego (gminy) liczące łącznie co najmniej dwa miliony mieszkańców. A już przecież wiadomo, że prezydent Jaworzna (Paweł Silbert – przyp. red) nie chce wejść do metropolii. Nic na siłę. Jaworzno to nie jest duże miasto, ale te ok. 100 tys. ludzi może de facto zdecydować o możliwościach powołania metropolii. W tej chwili jesteśmy na granicy wymogu populacyjnego.

Trzeba będzie metropolię sztucznie rozszerzać?

Po co na siłę rozszerzać związek o tereny wiejskie? Tylko po to, aby spełnić wymogi ustawowe? Ustawa jest adresowana wprost do konurbacji górnośląskiej. Nikt inny z niej efektywnie nie skorzysta, więc – raz jeszcze podkreślę – pomysł zmniejszenia limitu populacyjnego był pomysłem dobrym. Takich pomysłów i propozycji było więcej. Wszystkie zostały odrzucone z automatu. Taki jest niestety obyczaj, nie tylko w tej kadencji Sejmu. Co zaproponuje opozycja, rządzący od razu odrzucają. To szkodliwe. 

Wygląda na to, że ustawa metropolitalna jest już naprawdę blisko. Co prawda miała być głosowana w ubiegłym tygodniu, a będzie prawdopodobnie dopiero w przyszłym. Pytanie tylko czy nie zabraknie czasu…

Metropolia ma powstać 1 lipca, z rozpoczęciem działalności od 1 stycznia przyszłego roku. Dwa tygodnie zwłoki w przyjęciu ustawy mogą nieco pokomplikować dotrzymanie tych terminów. Jestem jednak dobrej myśli, powinno się udać. Trzeba jednak pamiętać, że jak zwykle bardzo dużo będzie do zrobienia po stronie samorządów, a to też zabiera czas. Prawdziwych problemów spodziewałbym się dopiero po uchwaleniu ustawy, kiedy to trzeba będzie podejmować już jakieś realne działania, na które wszyscy przecież liczymy.

Więcej: https://www.gliwice.eu/aktualnosci/miasto-zycie-i-styl/co-zyskamy-dzieki-metropolii

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Madera

    JAK KLIKNIECIE NA LINK TO SIĘ DOWIECIE,ŻE JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI TO CHODZI O PRZEJĘCIE PRZEZ ŻYDA TRANSPORTU POLSKI ! CI CO IM POMAGAJĄ OKRADAĆ POLSKĘ POWINNI WISIEĆ NA TYCH SEMAFORACH I PRZYSTANKACH ! CHCĄ BUDOWAĆ WIATY PO 400 TYSIĘCY JEDNA ?! a LUDZIE ŁAZIENEK NIE MAJĄ PŁACĄC OGROMNE HARACZE ZA RUINY .........TAKI PREZYDENT NAM NIE JEST POTRZEBNY, KTÓRY DBA O ULICE A NIE O KAMIENICE !

  • Madera

    Jakoś nie widzę ,wymienionych zalet tej METROPOLITARNEJ USTAWY ! Pan Prezydent się zapowietrzył ?! Bo wywiało jakoś tą dobroć z łamów tego artykułu !

  • Madera

    Z Talmudem łykną Pan Panie prezydencie Kłamstwa i manipulacje, jakim to Prawo Żydowskie się szczyci ! METROPOLIA KOSZTEM SŁABSZYCH, co będzie kolejnym krokiem ŻYDOWSKIEGO RZĄDU ?! KIBUCE......takie Israelskie KOŁCHOZY ale z rygorem WOJSKOWYM ! Kłamstwo ma krótkie nogi, dlaczego wcześniej nie ogłaszaliście publicznie tego faktu, tylko jak dotarł tu Zdrajca Polaków i Polski, wtedy to upubliczniacie jak już jest po wszystkim ?! Co za podłość Polacy nie mają prawa decydować o Polsce....ŻYDZI JUŻ NIE MAJĄ ŻADNYCH HAMULCÓW ! DYKTATURA UMACNIA SIĘ NA KAŻDYM KROKU !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.