Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Czasem słońce, czasem deszcz

  • Dodano: 2017-06-12 09:00

Barometr, wiatromierz, deszczomierz, termometry, czujniki... Przy Gimnazjum nr 10 powstała najprawdziwsza stacja meteorologiczna! Wyniki pomiarów można sprawdzić w Internecie.

O stworzeniu stacji z prawdziwego zdarzenia w Gimnazjum nr 10 myślano już od dawna. Pomysł udało się zrealizować dzięki wygranej w konkursie grantowym EkoOdkrywcy 4. Przy szkole pojawiła się meteorologiczna klatka Stevensona. W środku znajdują się niezbędne przyrządy, dzięki, którym można wykonywać pomiary: termometry (minimalny, maksymalny i zwykły), barometr, deszczomierz, wiatromierz, bezprzewodowa stacja z zainstalowanymi czujnikami pogody. Stanowisko jest oświetlane za pomocą energii słonecznej.


Zebrane w stacji dane trafiają do bazy, w której generowanych jest kilkanaście parametrów.  Na ich podstawie prognozowana jest pogoda. Z obserwacji i wniosków uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 10 mogą korzystać wszyscy – stacja przy ul. Lipowej została zarejestrowana w międzynarodowym systemie Weather Underground. Wyniki pomiarów i prognozy można śledzić TUTAJ.

Więcej: https://www.gliwice.eu/aktualnosci/nauka/czasem-slonce-czasem-deszcz

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.