Wiadomości z Gliwic

Dobre pomysły z Gliwic

  • Dodano: 2013-09-27 11:30, aktualizacja: 2018-02-22 16:03

Ciekawe rozwiązania wprowadzane przez miasto Gliwice w różnych dziedzinach mogą być przykładem dla innych.

Miejski System Informacji Przestrzennej zainteresował samorządowców ze Szczecina.

25 września w gliwickim magistracie gościła delegacja z zachodniopomorskiego. Z Bogdanem Jaroszewiczem – wiceprezydentem Szczecina i pracownikami tamtejszego Urzędu Miejskiego spotkał się Adam Neumann – zastępca prezydenta Gliwic oraz przedstawiciele Samodzielnego Referatu Systemu Informacji Przestrzennej UM. Głównym tematem spotkania był gliwicki Miejski System Informacji Przestrzennej. Podobne rozwiązanie władze Szczecina chcą stworzyć w swoim mieście.

MSIP to serwis mapowy dostępny na stronie internetowej Miasta Gliwice (www.gliwice.eu, zakładka „Plan miasta” na górze strony). Z jego zasobów mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. To także przydatne urządzenie dla przedsiębiorców czy urzędników. W jednym miejscu mogą oni znaleźć wiele potrzebnych informacji. MSIP nie jest zwykłym planem miasta z wykazem ulic, ale zbiorem wielu danych znajdujących się w UM i innych instytucjach. Wszystkie publikowane informacje mają odniesienia przestrzenne, czyli są powiązane z adresem, ulicą, budynkiem czy działką.

To już druga wizyta gości ze Szczecina w naszym mieście. W ubiegłym roku mieli oni okazję zobaczyć, jak działa gliwicki ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz Miejski System Informacji Przestrzennej. Teraz chcieli przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje MSIP w zakresie gospodarki nieruchomościami czy planowania przestrzennego. Interesowały ich także przyjęte w Gliwicach rozwiązania techniczne i organizacyjne. Jak przyznał na koniec spotkania Bogdan Jaroszewicz, informacje zdobyte m.in. w naszym mieście, z pewnością okażą się przydatne w uruchomieniu podobnej usługi w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.