Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Dzień ze świetlistą świętą w Muzeum w Gliwicach

  • Dodano: 2017-12-04 10:00

W tym roku w trakcie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia przybliżymy  postać świętej Łucji z Syrakuzy, zwanej świetlistą świętą. Dzień Świętej Łucji obchodzony jest 13 grudnia – w polskiej tradycji zwyczajowo rozpoczynał on przygotowania do Świąt.

My na spotkanie ze świętą Łucją zaprosimy nieco wcześniej, bo w sobotę, 9 grudnia. Rozpoczniemy koncertem grupy wokalnej Zora, podczas którego posłuchamy pieśni o świętej Łucji, o oczekiwaniu na Boże Narodzenie, a także apokryficznych pieśni opowiadających historie związane ze zwiastowaniem i narodzeniem Pańskim. Młodsi i starsi będą mogli również wziąć udział w warsztatach, a podczas których wykonamy adwentowe wieńce oraz posłuchamy o świetlistej świętej i przygotujemy koronę świętej Łucji. Będzie można także spróbować  tradycyjnych ciasteczek drożdżowych z rodzynkami, jakie w krajach Skandynawii rozdaje się w dniu świętej Łucji, zwanych  „Lussekater” (koty Łucji). A po południu zaprosimy na wykład profesora Karola Daniela Kadłubca, etnografa i historyka literatury, badacza kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, który opowie o zwyczajach adwentowych na Śląsku. 9 grudnia – zapraszamy do Willi Caro!

Harmonogram Dnia ze św. Łucją

Godz. 11.00 i  13.00 – Święta Łuca dnia przyrzuca. Adwentowe spotkanie z muzyką tradycyjną   – koncert Grupy Wokalnej Zora
Spotkanie, podczas którego poznamy tradycje związane z dniem świętej Łucji. Grupa Wokalna Zora wprowadzi nas w adwentowy nastrój przez przybliżenie etnograficznych faktów i ciekawostek związanych z tym okresem. Utwory zaprezentowane podczas koncertu odwoływać się będą do ludowej religijności towarzyszącej temu okresowi – pieśni o świętej Łucji, o oczekiwaniu na Boże Narodzenie, apokryficzne pieśni opowiadające historie związane ze zwiastowaniem i narodzeniem Pańskim, pieśni towarzyszące adwentowym i bożonarodzeniowym zwyczajom. Skupimy się nie tylko na polskich tradycjach adwentowych, ale także wyjdziemy poza granice Polski, aby dowiedzieć się, jak oczekiwano na Boże Narodzenie w innych krajach Europy, takich jak Litwa czy Szwecja.

Wstęp na koncert wolny, liczba miejsc ograniczona (koncert odbywa się dwukrotnie – o godz. 11.00 i 13.00 – spotkanie trwa ok. godziny)

Godz. 12.00 i  14.00 – Zwyczaje adwentowe na Śląsku. Warsztaty tworzenia wieńców adwentowych – warsztaty
Zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom adwentowym, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój. W trakcie zajęć dowiemy się, na czym polega adwent, co to są roraty i jakie znaczenie ma wieniec adwentowy, poznamy też charakterystyczne dla Śląska zwyczaje i obrzędy związane z czasem oczekiwania na narodzenie Dzieciątka. W części warsztatowej uczestnicy tworzyć będą wieniec adwentowy.
Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych.  Czas trwania – 60 min.
Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Godz. 12.00 i  14.00 – Świetlista święta – warsztaty
Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznamy żywot świętej Łucji należącej do najwcześniejszych męczenników chrześcijańskich, którzy ponieśli okrutną śmierć w obronie wiary. Będzie to również okazja, aby poznać tradycje związane z dniem świętej Łucji, który obchodzony jest 13 grudnia, a w polskiej tradycji zwyczajowo rozpoczynał przygotowania do świąt. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona koronę św. Łucji.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.  Czas trwania – 60 min.
Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Godz. 16.00 Zwyczaje adwentowe na Śląsku – wykład prof. Karola Daniela Kadłubca
Okres jesienno-zimowy i pogrążanie się w antyświecie, którego symbolem są trwające coraz dłużej ciemności, to źródło magiczności w zachowaniach obrzędowych czasu adwentowo-bożonarodzeniowego (godowego). Podczas wykładu profesor Karol Daniela Kadłubiec, etnograf i historyk literatury, przybliży pojęcie obrzędowości dorocznej i jej związki ze stanem przyrody, a także  znaczenie granic czasowych i przestrzennych w tradycji kulturowej. Mowa będzie też o tym, że Słońce rodzi się 13 grudnia – a wraz z nim powraca nadzieja na zwycięstwo światła nad ciemnością. O wierzeniach i tradycjach związanych z dniem św. Łucji gdzieniegdzie  w Europie, w Polsce i na Śląsku. O śląskiej specyfice tego czasu i o jej zróżnicowaniu.
Wstęp na wykład wolny, liczba miejsc ograniczona.

Termin i miejsce:
Sobota, Willa Caro,  9 grudnia 2017
Udział w koncercie i w wykładzie – wolny, liczba miejsc ograniczona.

Koszt udziału w warsztatach – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dzień ze świetlistą świętą w Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.