Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

EkoGim10 zbiera elektrośmieci i zużyte baterie

 • Dodano: 2012-04-17 15:15, aktualizacja: 2017-11-08 07:59

Kwestia odpadów to jeden z najbardziej dotkliwych problemów współczesnego świata na początku XXI wieku. Postęp i rozwój technologii nie przynoszą satysfakcjonującego rozwiązania.

Góry odpadów i śmieci wciąż rosną, a do ich przyrostu przyczyniają się coraz to nowsze rodzaje odpadów, takie jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) oraz zużyte baterie. Odpowiedzialne postępowanie z elektrośmieciami i zużytymi bateriami, to wyzwanie dla współczesnej cywilizacji. Aktualnie trwający ogólnopolski projekt konkursowy pt. "Drugie życie elektrośmieci", którego organizatorem jest Europejska Platforma Recyklingu w Warszawie, ma na celu zwrócenie uwagi na szerzący się problem elektrośmieci i próby zlikwidowania go. Pierwszy etap już zakończony. To właśnie w nim uczniowie Gimnazjum nr 10, z zespołu EkoGim10, zdobyli I miejsce w Polsce, a było z kim rywalizować, bo do konkursu przystąpiło 211 szkół z całej Polski.

Grupa 12 młodych ludzi - Dominika Burszta, Jan Kaźmierczak, Agnieszka Makuch - kapitan, Artur Miszta, Karolina Piskło, Paulina Rudnicka, Monika Sztaba, Justyna Warczyk, Monika Zimerman, Justyna Zakrzewska i Paulina Żebrowska - pod opieką nauczycielki matematyki, pani Janiny Czempiel, ciężko pracowała na swój sukces. Teraz z wielkim zapałem realizują drugi etap konkursu. Tym razem poszerzają swoją działalność ekologiczną na środowisko lokalne, a nie tylko na szkołę, jak do tej pory. Wśród wykonanych zadań znalazły się takie jak: budowa zespołu, zdobycie wiedzy na temat elektrośmieci, zbadanie lokalnego rynku elektrośmieci i zużytych baterii oraz promocja ich zbiórki. Ekolodzy z "dziesiątki" nawiązali współpracę z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gliwice oraz z Przedsiębiorstwem Techniczno-Handlowym Technika z Gliwic. Przeprowadzili warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej nr 18. Opracowali, wydali i rozprowadzili broszurę, gazetę papierową, ulotki i plakaty po to, by zachęcać do zbiórki elektrośmieci. Zorganizowali apel, akademię i dyskotekę, na którą wejściówką był elektrośmieć oraz nagrali i zamieścili na YouTube teledysk. Uczniowie przeprowadzili szkolny konkurs na plakat, wiersz i opowiadanie, a na szkolnych korytarzach cały czas można oglądać i czytać kolorowe gazetki ścienne, na których znajdują się zdjęcia, informacje, aktualności i ciekawostki o elektrośmieciach, zużytych bateriach i zespole EkoGim10.

Po wielkim sukcesie szkoły w poprzedniej edycji konkursu, w roku 2011 - I miejsce w Polsce i otrzymaniu cennych nagród - tablica multimedialna, dwa laptopy, trzy drukarki, dwa skanery, dwie kamery - teraz również marzy im się zwycięstwo. Aby tak się stało, muszą zebrać i przekazać do recyklingu jak największą ilość elektrośmieci i zużytych baterii. Dlatego apelują do mieszkańców Gliwic i okolicy o pomoc. Jeśli macie Państwo zużyte baterie lub elektrośmieci, takie jak np. stara lub zepsuta lodówka, zmywarka, zamrażalka, pralka, komputer, drukarka, sprzęt RTV lub AGD czy nawet telefon komórkowy, to oddajcie je do Gimnazjum nr 10 w Gliwicach przy ulicy Lipowej 29, w każdy dzień roboczy w godzinach od 7:00 do 18:00 do końca kwietnia. Pewne jest, że zespół EkoGim10 zebrane elektrośmieci przekaże do recyklingu, bo już wie, że jest to właściwy sposób na ratowanie naszej planety Ziemi!


Źródło: EkoGim10

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • JC

  gratuluję

 • Lea

  A tak się na młodzież narzeka...Oby więcej takich akcji :)

 • Grażyna :P

  Super akcja.

 • Ahmed

  No nieźle. ;)Oby tak dalej, Nareszcie ktos sie za to zabrał!!Szacun;)

 • Paula

  Super sprawa , popieram takie akcję :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.