Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez wzmożoną kontrolę zachowań zarówno pieszych, jak i kierowców na przejściach dla pieszych i w ich okolicach. W ramach akcji „Bezpieczny Pieszy” mundurowi monitorują kluczowe rejony miasta i powiatu, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Gliwiccy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
Policjanci skupiają się na wykroczeniach popełnianych przez kierujących względem pieszych, ale również sprawdzają, czy piesi stosują się do obowiązujących zasad. Działania te potrwają przez cały dzień.
- Przypominamy, że zaostrzone kary za wykroczenia na przejściach dla pieszych mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a w przypadku recydywy – 3000 złotych. Dodatkowo na konto kierowcy trafia 15 punktów karnych. Niestety, mimo tak wysokich kar, nadal zdarzają się kierowcy, którzy ryzykują nie tylko dotkliwą grzywną i punktami karnymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem pieszych, którzy w starciu z pojazdem są zawsze na przegranej pozycji - przypominają mundurowi.
Kluczowe zasady bezpieczeństwa:
Obowiązki kierowcy względem pieszego:
- W strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami i może swobodnie poruszać się po całej przestrzeni. Kierujący musi ustąpić mu w każdym przypadku.
- Pieszy ma pierwszeństwo, gdy wchodzi lub znajduje się na przejściu dla pieszych.
- Surowo zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.
- Niedozwolone jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.
Jednocześnie regulacje prawne nie zwalniają pieszych z odpowiedzialności:
- muszą oni zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię, torowisko czy przejście.
- Nadal zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd – również na oznakowanym przejściu.
- Piesi powinni pamiętać, że obowiązuje ich zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji otoczenia w czasie przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko.
Apel do pieszych:
Pamiętajmy, że posiadanie pierwszeństwa nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze upewnijcie się, czy warunki na drodze pozwalają na bezpieczne przejście. Bez względu na posiadane pierwszeństwo, obserwujcie pojazdy i bądźcie czujni. Wasze życie jest najważniejsze!