Wiadomości z Gliwic

Gliwice czytają!

  • Dodano: 2015-04-24 07:45, aktualizacja: 2018-02-22 16:02
Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przed południem na skwerze Doncaster odbył się barwny happening. Był to dopiero początek dzisiejszych atrakcji… 
 
Gliwickie obchody święta książki odbywają się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą wspiera spółka miejska Śląska Sieć Metropolitalna. Na dziś zaplanowano szereg imprez w różnych miejscach w mieście. W ich organizację włączyły się także inne instytucje.  
 
Światowy Dzień Ksiązki i Praw Autorskich zainaugurował 23 kwietnia happening „Gliwice czytają!”. Uczestniczyły w nim m.in. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 40 i Szkoły Podstawowej nr 9, a także wolontariusze z Gimnazjum nr 3. Z młodymi gliwiczanami spotkał się Adam Neumann, zastępca prezydenta miasta, który na zachętę przeczytał wiersz Wandy Chotomskiej „O poecie i biedronce”. Potem literacką pałeczkę przejęły dzieci – recytowały wiersze Jana Brzechwy i Agnieszki Frączek. Były także literackie zgadywanki i wspólne zdjęcie. 
 
Co przygotowano na późniejsze godziny? Warto zajrzeć do Centrum Handlowego FORUM (ul. Lipowa 1), gdzie na czytelników będzie czekała Małgorzata Kalicińska. Autorka „Domu nad rozlewiskiem” opowie o swoich książkach i o pasjach literackich. Początek spotkania – godz. 13.00. W FORUM będzie też można spróbować potraw przygotowanych przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Zaaranżowana „Kuchnia Literacka” pozwoli poznać nie tylko regionalne smaki, ale i śląskie tradycje i gwarę. O godzinie 16.30 wystąpią „Pantery”, czyli mażoretki z Młodzieżowego Domu Kultury, a o 18.00 Akademicki Teatr „Remont” rozpocznie happening „My jesteśmy mole książkowe”. Będzie to krótka opowieść o tym, że miłość do książki, zaszczepiona już w wieku dziecięcym, przynosi najlepsze efekty.
 
W okolicach ulicy Barlickiego o godz. 14.00 wystartuje „Latający Serwis Czytelniczy”. To z kolei happening Teatru Magazyn, działającego przy gliwickim MDK. Kto natknie się na ten wehikuł, będzie mógł zabrać ze sobą jedną z książek. Prowadzona jest też akcja „Podziel się książką”. – Przynieś książki, które już przeczytałeś i wymień na takie, których jeszcze nie znasz! – zachęcają bibliotekarze. Będzie można to zrobić w Stacji Artystycznej RYNEK, Centrum Organizacji Kulturalnych GCOP przy ul. Studziennej, Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej, Bibliotece Centralnej i filiach MBP nr 5, 7, 9, 16, 17 ,20, 21 i 30, Palmiarni Miejskiej, Modrzewiowym Dworze – Restauracja & Hotel w Żernikach, Cukierni Śnieżka i na skwerze Doncaster.
 
Gliwickie Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich udokumentuje Grupa Fotograficzna „Aczkolwiek” z MDK w Gliwicach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.