Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Jak NFZ finansował gliwickie szpitale

  • Dodano: 2017-07-17 09:00

Gliwickie szpitale przez wiele lat były traktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia po macoszemu. To przekładało się na złą sytuację finansową szpitali i tym samym wymuszało konieczność ratowania sytuacji przez miasto.

Dlatego Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wystąpił do Śląskiego Oddziału NFZ z prośbą o szczegóły dotyczące finansowania opieki zdrowotnej. Z przesłanych odpowiedzi wynika, że finansowanie szpitali w województwie śląskim było o kilkadziesiąt procent wyższe niż w Gliwicach. Gliwickie szpitale przez wiele lat były finansowane przez państwo na skandalicznie niskim poziomie.

W całym województwie nakłady na służbę zdrowia z roku na rok znacząco wzrastały, tylko w Gliwicach sytuacja pozostawała bez zmian. Różnice w finansowaniu gliwickich szpitali w porównaniu do innych podobnych pod względem wielkości placówek w województwie były ogromne i sięgały nawet kilkudziesięciu procent.

Z odpowiedzi na pismo prezydenta Gliwic przysłanej przez Jerzego Szafranowicza, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu pomimo niemal stuprocentowego wzrostu wydatków na szpitale, NFZ nie zwiększył znacząco finansowania naszych dwóch miejskich szpitali. Najbardziej traci na tym obecny Szpital Miejski nr 4 (w maju 2017 r. połączony z Gliwickim Centrum Medycznym). Poziom finansowania oddziałów szpitalnych de facto nie pokrywa nawet wzrostu kosztów bieżącej działalności szpitala. Tymczasem w latach 2007–2016  środki przeznaczane przez NFZ na szpitalnictwo w województwie śląskim wzrosły o 96,63%.

Więcej: https://www.gliwice.eu/aktualnosci/miasto/jak-nfz-finansowal-gliwickie-szpitale

Najnowsze informacje z Gliwic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.