Wiadomości z Gliwic

Mogą zmienić taktykę walki z rakiem jajnika

  • Dodano: 2018-08-20 10:45

Polskiej grupie badawczej, w której pracuje prof. Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii gliwickiego oddziału Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, udało się wyprowadzić zupełnie nową linię komórkową niskozróżnicowanego surowiczego raka jajnika - najczęstszego i najgroźniejszego typu nowotworu tego organu. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże to w poszukiwaniu nowych, skutecznych leków.

O swoim odkryciu polscy badacze poinformowali w publikacji, która ukazała się w piśmie International Journal of Molecular Sciences.

Linie komórkowe, czyli ulegające ciągłym podziałom hodowle komórek wyselekcjonowane z guza nowotworowego, są kluczowe w badaniach przedklinicznych nad nowotworami. To one są modelem, na którym naukowcy poznają mechanizmy sterujące rozwojem danego raka i testują kandydatów na nowe leki. Tzw. rak surowiczy niskozróżnicowany jajnika (ang. High Grade Serous Ovarian Cancer) jest z kolei najczęściej występującym i najgroźniejszym nowotworem złośliwym tego organu (stanowi ok. 70% wszystkich przypadków nowotworu jajnika). Do tej pory nie miał dobrego modelu, na którym można by prowadzić badania przedkliniczne. Teraz to się zmieni. 

"Komórki nowej linii nazwanej OVPA8 hodujemy już kilka lat, od 2011 roku. Materiał został pobrany od ośmiu pacjentek. W tym momencie wiemy już, że linia ta jest unieśmiertelniona, ustabilizowana i ktokolwiek, komu ją wyślemy, będzie mógł ją hodować i robić na niej eksperymenty" - podkreśla prof. Lisowska.

Komórki OVPA8 mają wiele zalet.

"Nie są "anonimowe". Wiadomo na przykład, gdzie i jakie występują w nich mutacje, co w przypadku komórek nowotworowych jest bardzo ważną informacją. Linia ta jest również dość wygodna w pracy: szybko się dzieli i jest wytrzymała" - przekonuje prof. Lisowska.

W najbliższym czasie wyprowadzona przez Polaków linia zostanie przekazana do European Collection of Authenticated Cell Cultures (ECACC), skąd będzie udostępniana zainteresowanym naukowcom.


Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również