Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Pomysłowi biznesmeni

  • Dodano: 2017-10-30 08:00, aktualizacja: 2017-10-30 08:31

Czy można w ciągu miesiąca wybudować ekologiczny dom i to dużo taniej niż tradycyjny? Udało się to zwycięzcom 14. konkursu „Mój pomysł na biznes", zorganizowanego przez Politechnice Śląskiej.

W tym roku najbardziej pomysłowymi biznesmenami okazali się Wojciech Duda i Robert Kulig z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Ich projekt pt. „EBS Company Eco Buildings Solutions – Projektowanie i budowa mieszkaniowych ekologicznych obiektów modułowych" zdobył pierwsze miejsce.

Jury doceniło pomysł młodych inżynierów przede wszystkim za innowacyjne podeście do produktu oraz jego aspekt ekologiczny. – Dzięki zastosowaniu modułowości znacząco skraca się czas budowy obiektu mieszkalnego. Wynosi on od 1 do 3 miesięcy, w zależności od wymiaru obiektu oraz jego lokalizacji. Zastosowanie konstrukcji szkieletowej drewnianej oraz modułowości elementów ściennych  przyczynia się również do znacznego obniżenia ceny. Istotnym aspektem było dla nas stosowanie ekologicznych materiałów oraz energooszczędność budynku, dlatego w naszej ofercie można znaleźć wyłącznie dwa typy budynków – energooszczędne bądź pasywne – podkreślają zwycięzcy konkursu.

Drugie miejsce w konkursie zdobył Jurand Nowak za pomysł „Power Clothes – elektroniczna odzież".  Młody inżynier przedstawił pomysł elektronicznej koszulki, która ma za zadanie wytwarzać prąd za pomocą ciepła. Korzystając z niej, użytkownicy będą mogli w każdym momencie doładować telefon, wezwać pomoc w sytuacjach awaryjnych i przede wszystkim uniezależnić się od stacjonarnych źródeł prądu.

Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły. Pierwszy – „Effiso – Energy Efficiency Solution" autorstwa Krzysztofa Habeloka – ma za zadanie pomóc odzyskać kontrolę nad kosztami energii elektrycznej. Pomysł „ivendor.pl – odwracamy sklepy do góry nogami!", którego autorami są: Dawid Świerczek, Dominik Guzy, Mariusz Wójtowicz i Adam Plenert, to darmowa aplikacja, która pomaga znacznie zaoszczędzić czas na robienie zakupów. Jury przyznało również trzy wyróżnienia.

W tegorocznej edycji do konkursu wpłynęły 44 zgłoszenia. Spośród nich 21 przeszło do kolejnego etapu. Jury, oceniając biznesplany, zwracało przede wszystkim  uwagę, czy pomysły nadają się do wdrożenia, wykorzystują przyjazne środowisku nowoczesne technologie i kreują nowe miejsca pracy.

Konkurs „Mój pomysł na biznes" ma na celu pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Dzięki niemu pomysłowi biznesmeni rozwijają swoją kreatywność, a następnie mają szansę zweryfikować swój pomysł z warunkami rynkowymi. Z roku na rok zwiększa się liczba skomercjalizowanych pomysłów laureatów konkursu. Laureaci otrzymali odpowiednio: 8 tys. zł za I miejsce, 6 tys. zł za II miejsce, 4 tys. zł za III miejsce i 2 tys. zł za wyróżnienie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.