Wiadomości z Gliwic

Przy Rybnickiej powstaje czwarta komora EKO na śmieci

  • Dodano: 2017-11-17 13:15, aktualizacja: 2017-11-29 13:48

Kolejna już ekologiczna kwatera składowania śmieci na miejskim wysypisku będzie 7 metrów głębsza od swoich poprzedniczek, dzięki czemu pomieści niemal dwukrotnie więcej odpadów.

Na powierzchni 4 ha znajdzie się miejsce dla mniej więcej 650 tysięcy m3 śmieci.

Konieczność rozbudowy miejskiego wysypiska przy ul. Rybnickiej narzuciło samo życie. Dobiega bowiem końca eksploatacja aktualnie użytkowanej (trzeciej z kolei, głębokiej na 3 metry) kwatery składowania odpadów, oddanej do użytku w 2010 roku. – Nowa komora będzie mogła być eksploatowana – jak się szacuje – przez okres nawet 20 lat – podkreśla Edward Mazur, prezes Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów w Gliwicach, które zarządza miejskim wysypiskiem. Dodaje, że pozostałe kwatery składowania odpadów są na bieżąco rekultywowane.

Prace przy budowie nowego obiektu rozpoczęły się pod koniec października. Wykonawcą inwestycji jest – wyłonione w drodze przetargu – konsorcjum firm, którego liderem jest Firma Inżynieryjno-Budowlana „STAWAR” ze Spytkowic. Harmonogram budowy przewiduje wykonanie robót ziemnych (m.in. wykopu o głębokości 10 – 11 metrów), realizację drenażu podfoliowego pozwalającego na odprowadzanie czystej wody, założenie folii, która pozwoli na uniknięcie odcieków do czystej wody, a także wykonanie drenażu wód odciekowych, zamontowanie instalacji odgazowującej i podłączenie jej do istniejącej sieci na składowisku. W ramach inwestycji zainstalowane zostaną również pompownie wód czystych i odciekowych oraz rurociągi tłoczne.

Więcej na stronie:

https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/przy-rybnickiej-powstaje-czwarta-komora-eko-na-smieci

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • kolejny

    ekologiczny smog

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.