Wiadomości z Gliwic

W Gliwicach pojawi się więcej zieleni!

  • Dodano: 2024-07-08 08:00, aktualizacja: 2024-07-08 08:09

Zieleńce, skwery, parki kieszonkowe czy ogródki społeczne – to zielone przestrzenie rekreacyjne, których – zgodnie z zapowiedziami władz Gliwic – ma być w naszym mieście coraz więcej.

W Gliwicach będzie bardziej zielono

Jedną z nowości na gliwickiej mapie będzie park kieszonkowy z ogródkiem społecznym, który ma powstać na Sikorniku. Rewitalizację przejdzie też skwer plac Niepodległości w Łabędach. 

– Stawiam na zieleń i – tak, jak obiecałam w kampanii wyborczej – miejsc zielonych będzie przybywało – zapowiada prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Park kieszonkowy na Sikorniku

Gliwice to nie tylko centrum, więc trzeba zadbać o różne dzielnice. Jedną z zielonych nowości będzie park kieszonkowy na Sikorniku. Nowa, przyjazna przestrzeń dla mieszkańców ma powstać u zbiegu ulic Pliszki i Bekasa. Będzie tam sporo zieleni – drzewa, krzewy, rabaty z roślin wieloletnich, pnącza przy pergoli, a także łąka kwietna. Zbudowana zostanie także alejka spacerowa, a mieszkańcy szukający odpoczynku będą mieli do dyspozycji ławki, leżaki i zestawy piknikowe. 

Miłośnicy jazdy na  rowerach będą mogli pozostawić je przy specjalnych stojakach. Z kolei zapaleni ogrodnicy skorzystają z ogródka społecznego,  w którym – pielęgnując rośliny – będą mogli realizować swoją pasję, jednocześnie dbając o wspólną przestrzeń. W pracach ogrodowych pomogą im pożyteczne owady zapylające, które zamieszkają w specjalnym domku. Przewidziano też nowe oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo i umożliwiające korzystanie z parku również po zmroku.

Co ciekawe, pierwszy park kieszonkowy na Sikorniku powstał w ubiegłym roku w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej i mieści się w niedalekim sąsiedztwie planowanej inwestycji – przy ul. Kormoranów 7–13.

Rewitalizacja skweru w Łabędach

Oprócz tworzenia nowych zielonych przestrzeni rekreacyjnych miasto dba także o dotychczasowe miejsca wypoczynku. W najbliższym czasie rewitalizację ma przejść skwer plac Niepodległości w Łabędach.

Planowane w tym miejscu kompleksowe prace budowlane i zieleniarskie obejmą m.in. wykonanie nowego ciągu pieszego, prowadzącego w kierunku ul. Wierzbowej oraz liczne nasadzenia – krzewów, bylin, traw oraz roślin cebulowych, które – wraz ze zmianami sezonów – będą zmieniać wygląd skweru. Zaplanowano także montaż ławek dla spacerowiczów. 

Obie inwestycje – na Sikorniku i w Łabędach – to zadania wybrane przez mieszkańców w Gliwickim Budżecie Obywatelskim 2024. Ogłoszone przez MZUK przetargi na ich realizację mają wyłonić wykonawców prac.

Czym jest GBO?

Gliwicki Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta i rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostanie wydana część  środków z budżetu miasta – to mieszkańcy proponują zadania do wykonania i decydują w głosowaniu, które z nich zostaną zrealizowane. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również