Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Więcej ekologii, mniej śmieci...

  • Dodano: 2014-07-30 09:30, aktualizacja: 2017-11-08 07:56
Zmniejszy się ilość śmieci trafiających bezpośrednio na gliwickie wysypisko. Więcej odpadów komunalnych będzie też dokładnie segregowanych i poddawanych recyclingowi.
 
Umożliwi to nowoczesna instalacja za prawie 36 milionów złotych. Zadanie realizuje Śląskie Centrum Recyclingu – firma utworzona trzy lata temu z inicjatywy Miasta Gliwice i firmy Remondis (49% udziałów ma miejska spółka Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, a 51% REMONDIS Gliwice). Za cel postawiono sobie ograniczenie ilości śmieci deponowanych na wysypisku, lepszą segregację odpadów i ich powtórne wykorzystanie w jak największym stopniu oraz dostosowanie gospodarki odpadami komunalnymi do najnowszych przepisów związanych m.in. ze zobowiązaniami, jakie wynikają z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej.
Bezpośrednim i bardzo wymiernym efektem tych założeń będzie budowa instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów na terenie składowiska przy ul. Rybnickiej. Inwestycja ma kosztować prawie 36 milionów złotych, ale udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To dofinansowanie w formie preferencyjnej, nisko oprocentowanej pożyczki, która pokryje 75% wydatków. Jest możliwe umorzenie 30% zobowiązań. Umowa została podpisana pod koniec ubiegłego tygodnia. Pozostały wkład to środki własne Śląskiego Centrum Recyclingu – informuje Tomasz Rysz, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.