Wiadomości z Gliwic

"Wojna polsko-niemiecka 1939-1945..."

  • Dodano: 2014-08-28 09:30
Od dramatycznych wydarzeń kampanii wrześniowej, przez sytuację jeńców polskich w niewoli radzieckiej i niemieckiej, po Powstanie Warszawskie i działalność Armii Krajowej – w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę.
 
Ekspozycja „Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem” powstała we współpracy z Adamem Popielem, weteranem i uczestnikiem akcji „Burza”. – Naszym głównym celem była chęć uczczenia bohaterstwa ludzi, którym przyszło żyć w tak trudnych czasach, pokolenia Kolumbów, które oddało młodość i życie walcząc o godność i swój kraj – mówi kurator ekspozycji, Sonia Ogaza. Wystawa zostanie otwarta 31 sierpnia o godzinie 12.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Na wernisaż wstęp jest wolny.
 
 
Każda z sal, w których usytuowana została ekspozycja, przybliża jakiś aspekt tamtego czasu. Wśród zgromadzonych zabytków (ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz ze zbiorów prywatnych) znalazła się między innymi broń własnej produkcji, wykorzystywana do walki z okupantem, sprzęt wojskowy oraz elementy uzbrojenia żołnierzy polskich w 1939 r., a także uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy niemieckich i sowieckich. Wyświetlany będzie też dokument „Oblężenie”. Film zrealizował Amerykanin Julien Bryan podczas niemieckiej inwazji i oblężenia Warszawy w 1939 r. – Warto zwrócić uwagę na prezentacje multimedialne zawierające niemieckie zdjęcia propagandowe ukazujące potęgę armii III Rzeszy czy przedstawiające sytuację Polski podczas kampanii wrześniowej. Będzie można posłuchać listów odczytywanych przez aktorów, które do swoich rodzin pisali polscy oficerowie zamordowani w Katyniu. Z kolei atmosferę partyzanckiego życia odczujemy dzięki dioramie odtwarzającej leśny obóz – zapowiadają muzealnicy.
– Zależało nam, by przybliżyć, jak wyglądała codzienność w ekstremalnych warunkach II wojny światowej i jak odnajdywała się w nich ludność cywilna. W dniu otwarcia wystawy będziemy mieli wyjątkową możliwość spotkania i rozmowy z panem Adamem Popielem, uczestnikiem tamtych wydarzeń, z którym wspólnie zwiedzimy ekspozycję – dodaje Sonia Ogaza. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 16 listopada.
Willę Caro warto odwiedzić także dzień wcześniej. 30 września dr Florian Altenhöner opowie tam m.in. o Alfredzie Naujocksie, Sturmbannführerze SS, który 31 sierpnia 1939 r. dowodził sfingowanym napadem na Radiostację. Zaprezentowane zostanie także najnowsze wydawnictwo Muzeum pt. „W stronę wojny. Gliwice 1939”. Książka autorstwa dra Grzegorza Bębnika przynosi oparty na szczegółowych badaniach źródłowych obraz miasta w momencie przełomu – „końcu pokoju – początku wojny”. Początek spotkania – godz. 16.00. Wstęp wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.
 
Na zdjęciu powstańcy z kompanii "Koszta" czytają (prawdopodobnie) niemiecką ulotkę na rogu ul. Sienkiewicza i Marszałkowskiej. Od lewej: st.strz. Jerzy Chyliński "Karol", Tadeusz Suliński "Radwan", Andrzej Główczewski "Marek", st. strz. Wacław Krupiński "Belina", strz. Janusz Chyliński "Janusz"; pierwsza dekada sierpnia 1944 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.