Wiadomości z Gliwic

Wokół CzasyPisma - spotkanie i debata

  • Dodano: 2012-09-20 14:00

W sobotę, 29 września zapraszamy na spotkanie poświęcone „CzasyPismu”.

Ten nowy, unikalny w skali regionu periodyk, wydany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum w Gliwicach, może być przewodnikiem po często trudnych i niezrozumiałych meandrach górnośląskiej historii. Podczas spotkania w Willi Caro odbędzie się panel dyskusyjny - Jak pisać i popularyzować najnowszą historię Górnego Śląska, a egzemplarze „CzasyPisma” dostępne będą  w promocyjnej cenie.  

„CzasyPismo” to nowy projekt Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Periodyk,  wydany we współpracy z Muzeum w Gliwicach ma za zadanie popularyzację badań historycznych nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich. Szczególny nacisk położono na problematykę funkcjonowania systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu i ich oddziaływania na społeczeństwo regionu. Nie oznacza to jednak zawężenia tematyki wyłącznie do kwestii politycznych – przeciwnie, celem pisma jest ukazanie możliwe szerokiego spektrum zjawisk – sfery kultury, religii, gospodarki, życia codziennego, obyczajowości. 
 
„CzasyPismo” to zupełnie nowa propozycja, jak dotąd na rynku wydawniczym brak było pisma historycznego, popularyzującego dwudziestowieczną historię regionu. Tymczasem istnieje odczuwalne zapotrzebowanie na taki periodyk, zwłaszcza w środowiskach osób aktywnie zaangażowanych w popularyzowanie wiedzy o Górnym Śląsku, takich jak stowarzyszenia regionalne i lokalne, amatorzy historii danej miejscowości, kadra nauczycielska i akademicka, uczniowie szkół średnich i studenci, a także dotychczasowi odbiorcy naszej oferty edukacyjnej i naukowej – mówi Adam Dziurok, redaktor naczelny „CzasyPisma”, które ukazywać się będzie raz na pół roku. 
 
Zaangażowanie w wydanie „CzasyPisma” to kolejna forma współpracy Muzeum w Gliwicach i Instytutu Pamięci Narodowej.  
 
Przybliżanie skomplikowanych i często niejednoznacznych dziejów najnowszych Górnego Śląska stanowi dla naszego Muzeum jeden z priorytetów. Nasza instytucja podjęła bądź zainicjowała w tym obszarze szereg działań. W ostatnich latach Muzeum w Gliwicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało  konferencję naukową „Kresowianie na Górnym Śląsku”, wydaliśmy także książkę „Gliwiccy Kresowanie” Bożeny Kubit, towarzyszącą wystawie pod tym samym tytułem.  IPN był naszym partnerem również podczas zorganizowanej w zeszłym roku międzynarodowej konferencji „Górnoślązacy. Problemy ludności pogranicza w XX wieku”. W kwietniu tego roku  w Willi Caro otwarta została  wystawa „Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Slasku 1878 – 1945”. Jej dopełnieniem będzie książka autorstwa głównego kuratora, Sebasiana Rosenbauma. Publikację wyda  nasze Muzeum – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
 
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
                   Instytut Pamięci Narodowej
 
Wokół CzasyPisma – spotkanie i debata 
29 września 2012, Willa Caro, godz. 16.30
 
 
Wokół CzasyPisma - spotkanie i debata

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.