Wiadomości z Gliwic

Z sąsiedzką wizytą

  • Dodano: 2012-08-30 12:30

Zgrupowanie Bojowe A, czyli żołnierzy 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic zaplonowało i przeprowadziło wizytę w szkole w Afganistanie.

 
 
Tuż za murami bazy Ghazni mieści się niewielki, parterowy budynek. Nad głównym wejściem namalowany jest napis: Tawheed Ubad, w wolnym tłumaczeniu oznacza „miejsce jedności”.  To szkoła, w której uczy się ponad 3000 dzieci. 
 
Szczupły mężczyzna w białym ubraniu wyciąga metalowy dzwonek. Rozlega się wysoki ton brzęczącego metalu i na plac wylewa się fala rozkrzyczanych dzieci. Patrzą z charakterystyczną dziecięcą ciekawością na żołnierzy, którzy witają się z dyrektorem szkoły. Oficer z CIMIC udaje się na rozmowę zaś  pozostali żołnierze zaczepiani przez roześmianych uczniów rozdają to co zabrali ze sobą: trochę słodyczy, długopisy i ołówki, jakieś upominki. W błyskawicznym tempie przełamują się bariery i wcześniejsze obawy.
 
Podczas gdy na zewnątrz trwa gwar i śmiech w jednej z sal odbywa sie spotkanie z polską delegacją. Żołnierze z uwagą słuchają i notują potrzeby jakie wylicza dyrektor. Widać zatroskanie i bezsilność na jego twarzy. Znowu pieniądze utrudniają rozwój placówki. Polscy sąsiedzi robią co mogą, aby własnymi siłami wesprzeć funkcjonowanie placówki. Ale potrzeb jest zawsze bardzo dużo. 
 
Po kilkudziesięciu minutach kończy się spotkanie. Dyrektor wychodzi przed szkołę.  Dzieci pomimo rozbiegania i bycia zajętymi rozmowami i żartami już z kolegami – żołnierzami z właściwym respektem robią mu miejsce. Fala roześmianych twarzyczek rozstępuje się i po chwili otacza dyrektora z uwagą wysłuchując się w to co powie. Na plac wjeżdża ciężarówka z podarunkami. Dzieciom już trudno skupić uwagę na dyrektorze. Robią co mogą, całe szczęście dla nich przemówienie trwało krótko. W mgnieniu oka kolorowa fala znalazła się już koło ciężarówki. Każdy pupil, nawet ten najmniejszy chciała pomagać w rozładunku, licząc że pierwszemu uda się coś dostać. Ale dzielenie prezentów pozostało już w gestii grona pedagogicznego.
 
W szkole uczy sie ponad 3000 dzieci pochodzenia hazarsiego, tadżyckiego i pasztuńskiego. Jeden korytarz i kilka sal po jego obydwu stronach nie są w stanie pomieścić takiej liczby uczniów. Klasy liczą po ok.  40 uczniów w różnym wieku. Szkoła ma status szkoły średniej i uczą się w niej dziewczynki i chłopcy w wieku od lat 7 do 21 lat. W Afganistanie czas nauki dopasowany jest do warunków atmosferycznych. W okresie zimowym szkoły są zamknięte ze względu na mróz i opady śniegu. Czyli wakacje tutaj trwają ok. 3 miesięcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również