Wiadomości z Gliwic

Czas na ocenę śląskich startupów. Gliwice partnerem raportu

  • Dodano: 2023-04-05 07:00, aktualizacja: 2023-04-05 00:23

Co zrobić, aby Śląsk i Gliwice miały mocniejszą pozycję na mapie rozwoju innowacji? Odpowiedź przynosi raport „Wstępna diagnoza śląskiego ekosystemu startupowego”, którego partnerem jest Miasto Gliwice.

Wyniki analiz zespołu badawczego z Obserwatorium Studiów Miejskich i Metropolitalnych Uniwersytetu Śląskiego, przygotowanych na zlecenie co.brick & Silesian Startup Foundation, zostały zaprezentowane 28 marca w gliwickiej siedzibie co.brick. 

Diagnoza, dostępna już na stronie slaskiestartupy.pl, składa się z dwóch części: merytorycznej (opracowanej na kanwie przeprowadzonych badań) oraz komentarzy ekspertów zajmujących się środowiskiem startupowym w regionie i poza nim. Może być drogowskazem dla osób mających pomysł na biznes oraz dla tych, którzy chcą współtworzyć śląski ekosystem skoncentrowany na rozwoju przedsiębiorczości i innowacji. Opisuje przestrzeń działania startupów, zwracając szczególną uwagę na klimat inwestycyjny, otoczenie biznesowe, rolę wyższych uczelni oraz instytucji publicznych, a także potencjał rynku pracy. 

Materiał zebrany w diagnozie koncentruje się zarówno na całym województwie, jak i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, której istotnym członkiem są Gliwice. 

– Miasto Gliwice widzi ogromny potencjał w rozwoju startupów i ma tę przewagę, że już obecnie posiada wiele elementów niezbędnych do ich tworzenia i funkcjonowania – komentuje wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok.

– Naszym bogactwem są inteligentni i kreatywni mieszkańcy, Politechnika Śląska czy liczne instytucje naukowe i badawcze, tworzące potężną bazę wiedzy i ekosystem nakierowany na rozwój i innowacje. Niezmiennie stawiając na przyszłość, planujemy dalej wspierać zarówno młode firmy, jak i przyszłych przedsiębiorców, zwłaszcza w branżach, które są dla nas najważniejsze – w IT, w logistyce, medycynie, lotnictwie czy sektorze automotive. Wiedząc też, jak ważna jest przestrzeń do spotkań, wymiany poglądów czy znalezienia biznesowych partnerów, chcemy wspierać inicjatywy sieciujące. Będziemy się również angażować w działania edukacyjne, bo to obszar, na który mamy bezpośredni wpływ. Chcemy pokazywać młodym mieszkańcom Gliwic, że własny biznes to jedna z ciekawszych dróg zawodowych – podkreśla wiceprezydent Gliwic.

Prace nad „Wstępną diagnozą śląskiego ekosystemu startupowego” trwały od ubiegłego roku – w tym czasie Gliwice podpisały list intencyjny z co.brick w zakresie współpracy na rzecz rozwoju innowacji w mieście i regionie. W ramach partnerstwa miasto uczestniczyło w listopadowym spotkaniu sieciującym pod hasłem „Startup Meetup: Innovations in Logistics”. 

– Tworzenie przez samorząd odpowiednich warunków sprzyjających kolejnym inwestycjom, a jednocześnie towarzyszenie firmom w  unowocześnianiu ich działalności wpisuje się w ideę miasta otwartego na innowacje i współpracę z przedsiębiorcami – przypomina Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, która uczestniczyła zarówno w ubiegłorocznym wydarzeniu, jak i niedawnej, oficjalnej prezentacji diagnozy. 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również