Wiadomości z Gliwic

5 korzyści finansowych wynikających z instalacji paneli słonecznych

  • Dodano: 2020-03-23 10:00

Poza zaletami fotowoltaiki istotnymi z punktu widzenia ekologii istnieje sporo innych powodów, dla których warto zrezygnować z węgla na rzecz źródeł odnawialnych. Bardzo ważne są oczywiście korzyści finansowe związane z montażem paneli słonecznych. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Uniknięcie płacenia wysokich rachunków w związku z rosnącymi cenami prądu 

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nasze opłaty za energię elektryczną wyraźnie wzrosły. Prognozy na przyszłość nie są więc zbyt optymistyczne. Własna przydomowa elektrownia wykorzystująca panele fotowoltaiczne pozwala zredukować opłaty za prąd do koszów przesyłowych. Zminimalizowaniu ulega więc negatywny wpływ rosnących cen energii na płacone rachunki. Dzięki fotowoltaice można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i ich polityki cenowej. Oznacza to, że unika się zarówno prognozowanych, jak i zupełnie nieprzewidzianych wzrostów cen za energię z sieci.

Szybki zwrot inwestycji w panele słoneczne

Jeżeli rozważa się inwestycję w panele fotowoltaiczne, cena ich zakupu i instalacji może zniechęcać, dlatego że jest dość wysoka (średnio jest to od 15 tysięcy złotych). Trzeba jednak mieć świadomość, że jeżeli stać nas na opłacanie aktualnych rachunków za media, stać nas również na system fotowoltaiczny. Miesięczne raty w przypadku zaciągnięcia kredytu na własną elektrownię słoneczną będą takie same lub niższe w porównaniu z opłatami za prąd. Inwestycja w panele słoneczna pozwala zaoszczędzić albo przynajmniej zachować rachunki na tym samym poziomie.

Jeśli interesuje nas fotowoltaika, cena może przytłaczać. To duży wydatek, jednak uda się go zminimalizować poprzez dotacje. Inwestycja zwraca się średnio w czasie 6-8 lat, a później nie ponosi się już wydatków poza nieznacznymi kosztami przesyłowymi. Ile kosztuje zakup paneli i ich instalacja? Aby uzyskać odpowiedź, warto odwiedzić stronę https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych. Można uzyskać tam kilka wycen od firm w regionie. Wystarczy wypełnić jeden formularz, co bardzo oszczędza czas. Na stronie można sprawdzić również recenzje paneli i producentów, a także poznać najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki.

Z energii słonecznej można korzystać o dowolnej porze dnia

Zdaniem niektórych z energii słonecznej można korzystać wyłącznie wtedy, gdy świeci słońce. Tak naprawdę panele słoneczne rzadko zaprzestają produkcji energii. Przechwytują energię, a nie temperaturę. Ponadto wytworzoną energię można przechowywać i zachować ją na wypadek gorszej pogody. Nadwyżki prądu oddaje się też do sieci i w razie potrzeby pobiera. To wszystko sprawia, że nie trzeba korzystać z dodatkowej energii od dostawcy i ponosić w związku z tym kolejnych kosztów.

Panele fotowoltaiczne zwiększają wartość nieruchomości

Jak zostało wyżej wspomniane, przy inwestycjach w ogniwa fotowoltaiczne, cena bywa nie lada wyzwaniem dla domowego budżetu. Poniesione koszty zwiększają jednak wartość nieruchomości. Budynek z instalacją fotowoltaiczną jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców niż ten, który jej nie ma. Zainteresowanych kupnem z pewnością skuszą zerowe albo niewielkie rachunki za prąd. Domy wyposażone w panele słoneczne są średnio o 30 tysięcy złotych droższe niż te bez systemu fotowoltaicznego. W związku z rosnącymi cenami prądu instalacje wykorzystujące OZE mogą więc w przyszłości decydować o powodzeniu na rynku nieruchomości.

Fotowoltaika tworzy nowe miejsca pracy

Na koniec warto wspomnieć o mniej oczywistej zalecie z punktu widzenia finansów. Dzięki fotowoltaice powstają nowe miejsca pracy. Jest duże zapotrzebowanie na instalatorów, serwisantów i sprzedawców paneli. Liczba wolnych stanowisk będzie dynamicznie rosnąć.

Każdy, kto dokona inwestycji w panele fotowoltaiczne, może korzystać z zalet tego rozwiązania. Dzięki fotowoltaice oszczędza się na rachunkach i podnosi wartość nieruchomości. Ponadto można liczyć na stały dostęp do energii oraz szybki zwrot inwestycji. Fotowoltaika korzystnie wpływa też na lokalną gospodarkę, tworząc nowe miejsca pracy. Wobec tych wszystkich zalet zdecydowanie warto zastanowić się nad inwestycją w zieloną energię.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.