Wiadomości z Gliwic

Cięcie laserowe – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

  • Dodano: 2022-12-07 12:00, aktualizacja: 2022-12-08 15:28

Laser to obecnie najbardziej precyzyjne rozwiązanie technologiczne znane na rynku. Wiązkę lasera można bowiem skupić nawet do powierzchni mniejszej od milimetra, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych i wrażliwych na uszkodzenia miejsc.

Laser to obecnie najbardziej precyzyjne rozwiązanie technologiczne znane na rynku. Wiązkę lasera można bowiem skupić nawet do powierzchni mniejszej od milimetra, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych i wrażliwych na uszkodzenia miejsc. Te właściwości sprawiają, że technologia laserowa znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej tą metodą wykonuje się obróbkę blach i profili metalowych. Do czego jeszcze stosuje się cięcie laserowe? Jakie są zalety tego rozwiązania? 

Cięcie laserowe – precyzja i wydajność 

Cięcie laserowe to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało rynek przemysłu. Ta nowoczesna technologia znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Obecnie korzystają z niej przede wszystkim w przemyśle górniczym, maszynowym i motoryzacyjnym. Technologię laserową wykorzystuje także niejeden producent łóżek metalowych, konstrukcji metalowych, blachodachówek i wielu innych. Z pomocą wiązki laserowej wykonuje się między innymi hartowanie, wzbogacanie warstwy przypowierzchniowej, jej stapianie oraz nakładanie. Obecnie przy udziale lasera wykonywana jest również obróbka CNC metali płaskich. Precyzyjna wiązka laserowa daje bowiem możliwość przycinania materiałów do dowolnej wielkości oraz wycinania różnorodnych kształtów, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Wykorzystanie lasera w zakładzie znacznie przyspiesza i usprawnia pracę, dzięki czemu możliwa jest obróbka większej ilości komponentów w krótszym czasie. 

Jakie są zalety cięcia laserowego? 

Technologia laserowa znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu głównie za sprawą swoich cennych zalet. Przede wszystkim laser jest najbardziej precyzyjnym narzędziem dostępnym na rynku. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie najbardziej skomplikowanych wzorów i kształtów. Ponadto, wiązka laserowa jest w stanie działać na przestrzeni mniejszej niż milimetr, a to umożliwia dotarcie do trudno dostępnych i wrażliwych na uszkodzenia miejsc. Tak wysoka precyzja minimalizuje również ryzyko powstania odchyleń lub niedoskonałości na powierzchni materiału metalowego. Ponadto, komponenty poddanego obróbce laserowej są bardzo wysokiej jakości, mają idealnie gładkie, równe i czyste krawędzie, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej obróbki. Korzystanie z technologii laserowej w zakładzie produkcyjnym znacznie przyspiesza także procesy obróbki, minimalizując jednocześnie ilość zmarnowanego materiału. Cięcie laserowe zapewnia więc szybszą, wydajniejszą i tańszą obróbkę metali. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.