Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Czeka Cię kupno fotelika dla noworodka?

  • Dodano: 2017-12-11 11:00

Czeka Cię kupno fotelika dla noworodka? Zastanawiasz się jaki będzie odpowiedni aby Twoje dziecko było bezpieczne przy każdej podróży? Pomożemy Ci rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości!

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Już od samego początku, kiedy dowiadujesz się o tym, że w Twoim brzuszku pojawiło się nowe istnienie - zaczynasz prowadzić zdrowy tryb życia, tak aby Twoje dziecko od pierwszego momentu czuło się bezpieczne i kochane. W ten sposób tworzycie razem silną więź. Jeszcze zanim maleństwo przyjdzie na świat trwają przygotowania pełną parą - wybieramy wózek, urządzamy pokój, w którym niemowlak będzie czuł się swobodnie, kupujemy odpowiedni materac do łóżeczka, wanienkę, kosmetyki do pielęgnacji ciała. Kluczem do bezpieczeństwa jest jednak wybór odpowiedniego fotelika samochodowego.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Mają w tym pomóc testy bezpieczeństwa fotelików zwane crash testami i certyfikaty nadawane przez różne instytucje. Niestety dla większości przyszłych rodziców z początku nie są one do końca zrozumiałe przez co, nie wiedzą, na co konkretnie zwrócić uwagę.

Co to są i na czym polegają crash testy (testy zderzeniowe)?

Są to symulacje kolizji bocznych i czołowych. W ADAC zderzenia czołowe są wykonywane przy prędkości 64km/h natomiast zderzenia boczne przy 50km/h. W każdym z tych testów wykorzystywane są różnej wielkości manekiny dopasowane do odpowiedniej kategorii wagowej/wzrostowej fotelika.

Który test jest decydujący? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najbardziej znanym testem zderzeniowym jest ADAC. Przeprowadzany jest dwa razy w roku przez niemiecki automobilklub. W tym roku w testach ADAC 2017, przetestowano aż 37 fotelików samochodowych, w tym 12 modeli spełniających normę i-Size (nowa europejska norma dotycząca fotelików samochodowych). Foteliki samochodowe oceniane są w 5 kategoriach:

  • bezpieczeństwo
  • obsługa fotelika
  • ergonomia
  • zawartość szkodliwych substancji
  • łatwość czyszczenia

W testach ADAC 50% wyniku stanowi ocena bezpieczeństwa podczas zderzenia, 40% łatwość obsługi a pozostałe 10% - ergonomia. Na podstawie tych ocen składowych fotelikom przyznawane są gwiazdki - pięć jako ocena najwyższa i  jeden jako najniższa.

Aby łatwiej porównywać oceny testów ADAC foteliki zostały pogrupowane na przedziały wagowe tj:  0-13kg,  0-18kg,  9-18kg,  9-36kg, 15-36kg oraz wzrostowe, więc jeśli fotelik odpowiada kilku grupom, bierze wtedy udział w testach dla każdej z nich osobno.

Drugim testem jest PlusTest, który jest wykonywany przez szwedzki instytut VTI. Dotyczy on fotelików w dwóch kategoriach wagowych do 18kg i do 25kg.

PlusTest polega na sprawdzeniu czy fotelik dokładnie chroni głowę i szyję w trakcie kolizji, a jego warunkiem zaliczenia jest nieprzekroczenie wartości nacisku na szyję dziecka, który mógłby spowodować jej złamanie. Żaden fotelik montowany przodem do kierunku jazdy nie zdał egzaminu.

Jak więc wybrać mądrze?

Sprawdź jaką ocenę otrzymał dany fotelik w testach, jeśli nie brał w nich udziału, powinieneś zastanowić się czy jest to odpowiedni wybór. Ocena w testach- to jedno, natomiast najważniejsze jest, aby wybierając fotelik, był on dopasowany do wagi i wzrostu Twojego dziecka. Im węższa kategoria wagowa tym bardziej dostosowany do Twojego dziecka. Bardzo ważną rzeczą jest także prawidłowy montaż fotelika w samochodzie. Nawet najlepszy fotelik nie zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwa jeżeli będzie źle zamontowany. Najlepszym sposobem zakupu fotelika jest wizyta w dobrym sklepie dziecięcym, gdzie ekspert zarekomenduje najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Twojego dziecka i dobierze do Twojego samochodu. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej mogą się udać do sklepu VIKI w Zabrzu (http://www.viki.net.pl/foteliki-samochodowe) gdzie fachowy personel doradzi podczas wyboru fotelika samochodowego.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.