Wiadomości z Gliwic

Filtry dla przemysłu

  • Dodano: 2020-11-09 11:00

Filtry przemysłowe chronią środowisko oraz miejsca pracy przed nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Liczba filtrów przemysłowych i ich zastosowań jest bardzo duża, postaramy się omówić kilka najważniejszych aspektów wpływających na to jaki filtr powinno się wybrać dla swojej firmy.

Filtry przemysłowe

Filtry zostały stworzone do wykonywania operacji zwanej filtracją. Jest to proces prosty do zrozumienia i polega na wydzieleniu z cieczy lub gazów cząstek stałych oraz zatrzymaniu ich. Dobre filtry przemysłowe charakteryzują się wysoką skutecznością przy zachowaniu długiej żywotności oraz bezawaryjności. Jednak nawet najdoskonalsze filtry nie byłby tak chętnie wykorzystywane, gdyby ich cena była zaporowa, więc i ta ma ogromne znaczenie. 

Przez długi czas filtry były traktowane jako element, który po prostu musi być, ale nie warto w niego nadto inwestować. Dzisiaj świadomość środowiskowa, dbanie o zdrowie oraz normy środowiskowe są na zupełnie innym poziomie, niż 20 lat temu. Zmieniła się również technologia, wiele obecnie funkcjonujących maszyn przemysłowych jest zdecydowanie bardziej dokładna i wydajna, ale jednocześnie potrzebuje bardziej sterylnego środowiska.

Rodzaje filtrów przemysłowych 

Filtry dla przemysłu zazwyczaj są kategoryzowane w kilku kategoriach: filtrów powietrza, filtrów olejów i innych cieczy, samooczyszczające oraz separatorów frakcji. 

Zdecydowanie najpopularniejszymi filtrami są filtry powietrza. Znajdują zastosowanie w filtracji powietrza wlotowego, wylotowego oraz sprężonego. Filtry powietrza pomagają chronić zdrowie pracowników oraz dbać o dobry stan podzespołów maszyn jak pompy czy turbiny. Szczególne znaczenie mają filtry montowane w fabrykach jedzenia, szpitalach i inny strefach czystego powietrza.

Podczas gdy filtry powietrza wlotowego zajmują się ochroną zdrowia pracowników, oraz wytwarzanych dóbr wewnątrz fabryk, to filtr powietrza wylotowego skupiają się na ochronie środowiska. Nie jest tajemnicą, że rozwój przemysłu miał negatywny wpływ na stan naszego środowiska, jednak coraz lepsze metody filtracji powietrza oraz większa wiedza na temat ochrony środowiska pozwala zminimalizować negatywne efekty wpływu działalności człowieka na klimat. 

Separatory frakcji to filtry wykonujące bardzo istotną rolę, gdyż oddzielają od siebie ciecze i gazy o podobny parametrach chemicznym. Gdy mówimy o przemyśle najczęściej mamy na myśli proces oddzielania oleju od wody lub powietrza.  

Wybierający filtry przemysłowe dla swojej firmy należy kierować się w głównej mierze parametrami technicznymi. Istotny jest każdy szczegół, od maksymalnej i minimalnej temperatury pracy, przez materiały z jakich filtr został wykonany po jego klasę filtracji. Wiele osób nie posiada wiedzy o filtrach przemysłowych na odpowiednio wysokim poziomie, przez co polegają w dużej mierze na producentach filtrów przemysłowych. Takie doradztwo jest bardzo cenne i pozwala wybrać optymalne rozwiązania. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.