Wiadomości z Gliwic

Jak opracować listę zadań w pracy?

  • Dodano: 2019-06-21 16:45

Nie od dziś wiadomo, że układanie planów pomaga w poradzeniu sobie z obowiązkami, również tymi w pracy. Zdarza się natłok zadań może przytłoczyć i w efekcie pojawiają się negatywne myśli. Z terminami na gardle i ogromnym stresem, staramy się robić wszystko naraz. W wyniku tego jakość jest o wiele gorsza, na czym cierpi też nasza samoocena. Przy odrobinie wysiłku można coś na to poradzić.

Najpierw najtrudniejsze

Każdy pracownik musi mierzyć się z łatwiejszymi czy trudniejszymi zadaniami. Gdy przełożony zleca nam coś czasochłonnego, stresującego i skomplikowanego, warto to zrobić na samym początku dnia, kiedy mamy więcej siły. Odsuwanie obowiązków jest zapewne kuszące, podobnie jak myślenie, że może coś nam to uniemożliwi. Jednak rano, gdy jesteśmy jeszcze wypoczęci, łatwiej będzie się skoncentrować. Jeśli zadanie jest naprawdę trudne, to po jego zakończeniu będziemy usatysfakcjonowani, że mu podołaliśmy i w efekcie z entuzjazmem podejdziemy do reszty.

Wszystko dokładnie zaplanuj

Wiele się o tym mówi i pisze, ale trzeba jasno powiedzieć, że od tego zależy nasz dzień i nikt nas w tym nie wyręczy. Niektórzy odrzucają robienie planów, bo wolą być spontaniczni, inni twierdzą, że wszystko zapamiętają, kolejni uważają natomiast, że coś im może pokrzyżować plany, a reszta po prostu nie umie zarządzać czasem. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę i traktować jako błędy. Wystarczy spisać wszystkie zadania na kartce lub komputerze czy telefonie – wtedy będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Należy też oszacować, ile czasu potrzebujemy – przynajmniej w przybliżeniu i z marginesem błędu. Warto też sprawdzić porady w tym zakresie na portalu internetowym pracuj.pl, gdzie jest ich trochę więcej.

Proś o pomoc

To nic złego, że czasem się nie wyrobimy z obowiązkami i potrzebujemy wsparcia. Możemy poprosić o wsparcie współpracowników, którzy są równie kompetentni jak my albo poprosić o nawet bardzo małe przesunięcie terminu. Inną możliwością jest też współpraca z kimś, kto akurat ma chwilę czasu i chęci.

Rób przerwy

Każdy kiedyś się męczy i ma dosyć wszystkiego wokół. Realizując trudne, długie i wpływające na przyszłość Twoją i firmy zlecenie, można się trochę zmęczyć i stresować. Dlatego warto choć na moment się od tego oderwać. Jeśli pracujemy w domu, można zrobić krótką drzemkę, obejrzeć ulubiony serial, zadbać o pielęgnację twarzy lub zjeść ulubiony posiłek. Na pewno nie warto pracować dzień i noc, jeśli wiemy, że oprócz zmęczenia nic nie osiągniemy.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.