Wiadomości z Gliwic

Pomiary – dlaczego są ważne w miejscach pracy? Krótka historia mierzenia

  • Dodano: 2022-07-11 12:30

Niegdyś w halach produkcyjnych czy na wszelkiego rodzaju budowach pracownicy często narażeni byli na warunki dla nich niebezpieczne. Zagrożenia czasami nie były wyczuwalne czy widoczne, jednak wciąż istniały i powodowały liczne urazy. Współcześnie jednak jesteśmy na tyle wyposażeni, że w miejscach pracy takich jak hale czy place budowy coraz więcej przedsiębiorców ustawia potrzebne pomiary, które mają na celu monitorować ewentualne ryzyko wystąpienia jakichkolwiek odstępstw od wyznaczonych norm.

O normach i ich przestrzeganiu. Typy pomiarów i obecnie panujące wymogi

Obecnie miejsca pracy muszą być przede wszystkim dostosowane do wymogów ustalonych przez osoby rządzące, a także stale kontrolowane przez specjalistów bądź przedstawicieli danej firmy. Najczęstsze pomiary wykonuje się w przypadku natężenia oświetlenia w halach produkcyjnych – wynosić musi, w zależności od miejsca, od 20 do nawet 300 luksów. Aby wykonać odpowiedni pomiar tego rodzaju naświetlenia należy przede wszystkim zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, zwany luksomierzem – ma on za zadanie określić, ile luksów znajduje się w danym pomieszczeniu i czy spełniają one odpowiednie normy w danych miejscach i na danych stanowiskach. Kolejnym elementem pomiarowym, o którym sporo się słyszy jest hałas. Natężenie dźwięku mierzone jest za pomocą specjalistycznego miernika i nie powinno ono przekraczać 85 dB; maksymalny poziom dźwięku A nie może przekraczać zaś 115 dB, szczytowy zaś 135 dB. Normy ustalone są również odgórnie, a jeżeli pracownicy są narażeni na duży hałas, pracodawca powinien zapewnić im specjalistyczną ochronę słuchu w postaci nauszników ochronnych. Kolejnym ważnym elementem, który często pomijany jest w dyskusjach o pomiarach, jest temperatura. W hali produkcyjnej powinna ona wynosić minimum 14°C i nie więcej niż 28°C – termometr powinien być widoczny i czytelny. Przedsiębiorcy decydują się również na zakup czujników gazu – wszystko przez wgląd na bezpieczeństwo siebie i swoich pracowników.

Firmy dbają o firmy. Gdzie zakupić dobrej jakości mierniki?

Chcąc poczynić zakup różnych pomiarów, warto przejrzeć oferty profesjonalnych sklepów elektronicznych, które zapewniają wszelkie rodzaje mierników przeznaczonych specjalnie na hale produkcyjne i w miejsca, w których należy utrzymywać z góry określone normy. Jednym z tego typu przedsiębiorców, który posiada w swojej ofercie sprzęt pomiarowy jest Diolut. Firma wspiera inne firmy, dostarczając sprzęt elektroniczny pod same drzwi! Informacje na temat działalności i oferowanych produktów znaleźć można na ich stronie internetowej diolut.pl. Korzystanie z renomowanych sprzedawców akcesoriów produkowanych przez topowe firmy wiąże się z gwarancją jakości i użyteczności danych przedmiotów. Sprzęt na wymiar (bądź też pomiar) – to coś, czego potrzebuje każdy!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.