Wiadomości z Gliwic

Technologia hybrydowa w podnośnikach – poznaj zalety

  • Dodano: 2022-12-07 12:45, aktualizacja: 2022-12-14 14:19

Rosnące wymagania współczesnego przemysłu zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. W dziedzinie napędów maszyn budowlanych jednym z ciekawszych jest nowoczesna technologia hybrydowa wykorzystywana do ich zasilania. Opracowany przez firmę NiftyLift system równoległego zasilania hybrydowego w podnośnikach daje ogromne możliwości przy ich użytkowaniu. W czym tkwi sekret napędów hybrydowych w podnośnikach i czy wart jest uwagi?

Zasada działania silników hybrydowych w podnośnikach

Podnośniki należą do maszyn najczęściej stosowanych na placach budowy i w przemyśle. Są potrzebne na etapie prac budowlanych, montażowych, a także podczas remontów i napraw. Mogą wynosić na spore wysokości, a także kierować operatora do miejsc trudnodostępnych. Od tych maszyn wymaga się także dużej mocy, przy minimalnym zużyciu paliwa i niskiej emisji.

Standardowe maszyny spalinowe praktycznie nie są w stanie sprostać tym wymaganiom. Odpowiedzią na potrzeby jest nowoczesna technologia opracowana przez firmę Niftylift, a zatem równoległy napęd hybrydowy. Do poruszania pojazdów wykorzystuje się silnik wysokoprężny i zasilanie elektryczne. Co najważniejsze, oba silniki mogą pracować niezależnie od siebie, a w razie potrzeby wspomagać się wzajemnie. To nowatorskie rozwiązanie, które wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku.

Najważniejsze zalety zasilania hybrydowego

Napędy hybrydowe w wielu pojazdach są odpowiedzią na konieczność ograniczenia emisji spalin. Stosowanie silników całkowicie lub częściowo elektrycznych przyczynia się do ograniczenia szkodliwych substancji wypuszczanych do atmosfery. Jednak ekologiczny silnik to nie jedyna zaleta, jaką można wymienić przy omawianiu napędów hybrydowych w podnośnikach.

  • Praca w każdych warunkach

Urządzenia do prac wysokościowych wyposażone w silniki hybrydowe Niftylift mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Silnik wysokoprężny umożliwia pracę na zewnątrz i realizację zadań wymagających intensywnego działania maszyny. Z kolei silnik elektryczny sprawdzi się przy pracach wewnątrz pomieszczeń. Tutaj konieczne jest ograniczenie emisji spalin, a umożliwia to zasilanie elektryczne. Napęd elektryczny zmniejsza emisję nie tylko spalin, ale także hałasu. Maszyny pracują bardzo cicho, co sprawdzi się przy robotach prowadzonych w obszarach zabudowanych, wewnątrz obiektów, a także robót wykonywanych nocą.

  • Dodatkowa moc w newralgicznych sytuacjach

Zastosowana w podnośnikach Niftylift technologia równoległego zasilania hybrydowego sprawia, że maszyna może wspomagać się mocą obu źródeł energii. W czasie pracy na silniku wysokoprężnym można dodatkowo skorzystać z mocy zasilania elektrycznego. Dzieje się to automatycznie w szczególnie wymagających sytuacjach i przy największych przeciążeniach. W ten sposób rośnie wydajność maszyny i poprawia się jej funkcjonalność.

  • Możliwość ładowania akumulatorów na dwa sposoby

Energia do zasilania elektrycznego pochodzi z akumulatorów dobieranych indywidualnie do każdego typu podnośnika. Magazyny energii można ładować za pomocą przewodów podłączonych do sieci w czasie postoju maszyny. Puste akumulatory ładują się też w czasie pracy maszyny na silniku wysokoprężnym. Nadwyżki mocy są kierowane bezpośrednio do akumulatorów i tam przechowywane do momentu, kiedy będą potrzebne do realizacji zadania.

  • Większa ekonomia pracy

Maszyny z napędami hybrydowymi potrzebują znacznie mniejszych ilości paliwa niż napędzane tylko silnikami spalinowymi. Sama jednostka wysokoprężna jest mniejsza, ponieważ w razie potrzeby wspomaga ją zasilanie elektryczne. Mniejszy silnik jest bardziej ekonomiczny, a zatem zużycie paliwa spada. Ponadto napełnianie akumulatorów nadwyżkami mocy sprawia, że praca na zasilaniu elektrycznym w pewnych sytuacjach jest całkowicie darmowa.

Napęd hybrydowy podnośników jako technologia przyszłości

W podsumowaniu warto zestawić wszystkie najważniejsze cechy podnośników z napędem hybrydowym od Niftylift. Maszyny mają niską emisję spalin i hałasu, a zużycie paliwa jest ograniczone do minimum. Podnośniki mogą pracować niezależnie na dwóch typach napędu, a w razie potrzeby napędy współpracują ze sobą. Takie cechy pozwalają wysnuć tezę, że podnośniki Niftylift mogą pracować nocą i w dzień w każdych warunkach, a także przy dowolnym charakterze pracy.

Silniki hybrydowe to rozwiązanie coraz częściej stosowane w samochodach, autobusach i innych pojazdach drogowych. Zalety napędów łączących dwa źródła energii doceniają też konstruktorzy maszyn budowlanych i przemysłowych. Maszyny nie tracą mocy, jednocześnie zyskując inne cechy. Można się zatem spodziewać, że najbliższa przyszłość w tej dziedzinie będzie należała właśnie do napędów hybrydowych Niftylift.

Wioletta BaborskaWioletta Baborska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.