Wiadomości z Gliwic

Od lat pomagają osobom uzależnionym. 40 lat Klubu Abstynentów "Krokus"

  • Dodano: 2022-10-20 07:15, aktualizacja: 2022-10-19 22:41

Klub Abstynentów "Krokus", który pomaga osobom uzależnionym i ich rodzinom, obchodzi 40 rocznicę działalności. Wsparcie, pomocną dłoń i życzliwą pomoc znalazło tam już kilka tysięcy osób.

Klub Abstynentów "Krokus" działa w Gliwicach przy ul. Daszyńskiego 28. Obecnie stowarzyszenie liczy 40 członków, ale każdego roku, w różnych formach pomaga wielu osobom, które korzystają z pomocy kilkanaście lub kilkadziesiąt razy w roku.

Kto uzyska pomoc w "Krokusie"?

W "Krokusie" wsparcie mogą uzyskać osoby uzależnione od alkoholu i środków odurzających, ale też współuzależnione, czyli mające wśród swoich najbliższych osoby zmagające się z chorobą alkoholową. Drzwi „Krokusa” są otwarte każdego dnia.

W Klubie działają obecnie grupy samopomocowe, grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz dla dorosłych dzieci alkoholików oraz spotkania społeczności klubowej. Od 24 października planowane jest wznowienie również innych grup z terapeutą. Osoby należące do klubu biorą również udział w licznych wydarzeniach organizowanych poza siedzibą stowarzyszenia, m.in. biegach trzeźwości, rajdach pieszych, zlotach rodzin abstynenckich, spływach kajakowych, festynach i piknikach, plenerowych warsztatach terapeutycznych, turniejach piłki nożnej i tenisa stołowego, spotkaniach trzeźwościowych na Jasnej Górze oraz spotkaniach integracyjnych z innymi stowarzyszeniami. 

Wyjście z uzależnienia wymaga trudnej pracy nad sobą i relacjami z innymi ludźmi, ale – jak poświadczają członkowie klubu – duży wysiłek i otwarcie się na pomoc to zwykle jedyny ratunek. Oferta klubu ułatwia powrót do zdrowia i aktywności osobom, które chcą i wychodzą z uzależnienia od alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. W tym celu wykorzystywane są specjalne programy i metody adaptacyjne.

Klub Abstynentów „Krokus” jest organizacją pożytku publicznego. Opiera swoje funkcjonowanie na społecznej aktywności swoich członków i wolontariuszy. Jego działalność jest możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu miejskiego, składkom członkowskim i dochodowi z 1% podatku. 

– Naszym podstawowym celem jest propagowanie życia wolnego od substancji zmieniających świadomość, prowadzenie działalności integrującej środowiska abstynenckie i pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. W naszej działalności, poza funkcją czysto terapeutyczną, ogromne znaczenie ma kontakt z drugim człowiekiem, zrozumienie i rozmowa. Wspólne podejście do problemu ułatwia jego rozwiązanie. Dlatego bardzo ważne jest, by uczestniczyć w spotkaniach – w 90 procentach przypadków osoby, które z nich rezygnują, wracają do picia. Zachęcam każdego, kto chce uporać się ze swoim problemem alkoholowym oraz rodziny i bliskich osób, które mają problem z nadużywaniem alkoholu, do kontaktu z naszym stowarzyszeniem – mówi Kazimierz Ochterski, prezes Klubu Abstynentów „Krokus”. 

Z okazji 40-lecia działalności klubu 15 października odbyło się uroczyste spotkanie osób związanych z „Krokusem”, zainteresowanych działalnością stowarzyszenia oraz sympatyków klubu. Podczas jubileuszu uhonorowano członków klubu z najdłuższym stażem oraz osoby zasłużone dla rozwoju klubu. Odbył się też koncert Orkiestry Dętej „Sami Swoi” z Rudna pod kierownictwem Marcina Wlacha i zabawa taneczna. 

Informacje dotyczące działalności Klubu Abstynentów „Krokus” oraz o godzinach otwarcia klubu można znaleźć na stronie internetowej www.krokus-gliwice.org.

Od lat pomagają osobom uzależnionym. 40 lat Klubu Abstynentów "Krokus" / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również