Ponad 180 aktywności w 4 miastach – tak zapowiada się 17. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej pod hasłem: "W rytmie eko". W sobotę 8 października od popołudnia do nocy na uczestników wydarzenia będą czekały wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i naukowy talk-show. Niektóre aktywności będą transmitowane na żywo w Internecie.
Pozytywne emocje po konferencji
– To już 17. edycja Nocy Naukowców – w tym roku pod hasłem „W rytmie eko”. Zapraszamy na to wielkie wydarzenie popularnonaukowe, podczas którego otwieramy wszystkie naukowe drzwi na Politechnice Śląskiej, żeby pokazać to, co mamy najlepsze. Przygotowaliśmy 180 fantastycznych pokazów nie tylko naukowych, ale też kulturalnych. Będziemy też świętować 20-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gliwicach. W tym roku będą więc atrakcje i dla najmłodszych, i dla najstarszych – powiedziała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej (jednostki organizującej Noc Naukowców).
– Politechnika Śląska bardzo intensywnie odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego – stąd tegoroczne hasło. Zielona energia czy ekologiczne zachowania są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się właśnie na tym temacie. Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również „strefę bajtla” i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem „eko-plotki” – wskazała dyrektor Ziembińska-Buczyńska.
Dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, prorektor ds. infrastruktury i promocji Politechniki Śląskiej podkreślił, że Noc Naukowców to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, które spotkało się z szerokim zainteresowaniem samych naukowców.
– Szerzenie wiedzy i dzielenie się nią tylko poprzez formę wykładów czy zajęć ze studentami czasem jest niewystarczające z perspektywy naukowca. Dlatego Noc Naukowców to doskonała okazja, aby opowiedzieć o różnych zjawiskach, złożonych problemach matematycznych, fizycznych, chemicznych – w przystępny sposób – powiedział.
Prezydent Gliwic Adam Neumann podkreślił znaczenie wspierania nauki odnosząc się do współczesnych problemów w świecie.
– Dzisiejszy świat stoi przed wielkimi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym, kryzysem finansowym, dlatego tak ważne są nowoczesne rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać te trudne czasy – powiedział.
Przedstawiciel Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek podkreślił, że metropolia od czasu powstania aktywnie współpracuje ze środowiskiem akademickim i wspiera naukę m.in. poprzez Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki.
– Jego celem jest zapraszanie naukowców ze światowych uczelni do współpracy z uczelniami naszego regionu, do prowadzenia tutaj wykładów i pracy ze studentami – powiedział. Grzegorz Kwitek dodał, że tego typu wydarzenia jak Noc Naukowców są bardzo wartościowe, szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ mogą przekonać się, jak nauka wpływa na ich codzienne życie.
Gościem konferencji był także Artur Pollak – prezes APA Group.
– Dużą wartością Nocy Naukowców jest możliwość przeprowadzenia swobodnej rozmowy z osobami, do którymi na co dzień nie mamy dostępu, bo pracują w laboratoriach, jeżdżą po konferencjach, dzielą się swoją wiedzą gdzieś w świecie. Tutaj ci wszyscy naukowcy są dla nas dostępni – powiedział Artur Pollak.
Ponadto podczas konferencji obecni byli także naukowcy Politechniki Śląskiej, którzy angażują się w promocję nauki i wezmą udział w Nocy Naukowców. Byli to:
- dr inż. Edyta Łaskawiec (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), która opowiedziała o tym, czy możliwe jest, by ścieki były tak czyste, że nie odróżnimy ich od wody pitnej
- dr inż. arch. Magdalena Krause-Świerczyńska oraz mgr inż. arch. Jakub Bródka (Wydział Architektury), którzy opowiadali o architekturze ekologicznej i o tym, jak budować ekologicznie i zielono
- dr inż. Paweł Fabiś (Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej), który opowiedział o elektromobilności i konwersji pojazdów spalinowych na napędy elektryczne.
- dr inż. Wojciech Filipowski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki), który opowiedział o pozyskiwaniu energii ze słońca i o tym, jak ocenić sprawność ogniwa fotowoltaicznego.
O Nocy Naukowców
W tym roku Noc Naukowców odbędzie się w czterech miastach, w których znajdują się jednostki Politechniki Śląskiej: w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Impreza rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Tegoroczne hasło – "W rytmie eko" – ma zwrócić uwagę na kwestie ekologiczne m.in. elektromobilności, ochrony środowiska, ekobudownictwa czy ekologii w architekturze.
Wśród wielu propozycji naukowcy spotkań można wymienić takie jak: "Fantastyczny świat mikroorganizmów”, "Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego”, "Kosmos w naszych rękach”, "Chemiczna eksplozja kolorów”, "Test na astronautę", "Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla”.
Miłośnicy nauki dowiedzą się także m.in.
- jak działa procesor, czyli co wie haker;
- jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi;
- jakie bogactwo zawarte jest w kuchennych odpadkach;
- jak roboty widzą nasz świat;
- dlaczego metan jest zawsze groźny;
- dlaczego mikroplastik jest makroproblemem;
- jak lepkość wpływa na przemieszczanie się;
- czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy;
- jak zrobić domowe wskaźniki pH;
- jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną;
- co można zobaczyć podczas laparoskopii;
- jak truto ludzi na przestrzeni lat;
- jak sterować dronem;
- jak zbudować łazik z klocków Lego.
Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”.
Cały program będzie dostępny w najbliższych dniach na stronie: www.nocnaukowcow.com.pl. Tam też można się już logować, a od 1 października będzie można rejestrować się na aktywności i skomponować swoją własną Noc Naukowców.
Wydarzenie jest bezpłatne.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki”. Partnerem wydarzenia jest Prezydent Miasta Gliwice, a partnerem instytucjonalnym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, APA Sp. z o.o., Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gliwicach, SFW Energia Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Sylwetki naukowców
- dr inż. Edyta Łaskawiec / Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki /
Adiunkt w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, technolożka wody i ścieków. Badawczo zajmująca się tematyką gospodarki obiegu zamkniętego w sektorze wodno-ściekowym. Popularyzatorka nauki w obszarze inżynierii i ochrony środowiska.
- dr inż. arch. Magdalena Krause-Świerczyńska
- mgr inż. arch. Jakub Bródka / Wydział Architektury /
Dr inż. arch. Magdalena Krause-Świerczyńska pracuje jako adiunkt w Katedrze Teorii, Projektowania i Historii Architektury. W swojej pracy naukowej i zawodowej stale skupia się na zagadnieniach związanych z zastosowaniem zaawansowanych technologii w badaniach i konserwacji zabytków. Jest autorem licznych projektów związanych z tematyka konserwacji zabytków. Prowadziła również zajęcia dla dzieci w szkołach podstawowych związanych z architekturą.
Mgr inż. arch. Jakub Bródka – doktorant we Wspólnej Szkole Doktorskiej Politechniki Śląskiej oraz na Uniwersytecie w Pizie we Włoszech. Jego zainteresowania badawcze związane są z formami zabudowy mieszkaniowej w kontekście kulturowym (zarówno historycznymi, jak i współczesnymi).
- dr inż. Wojciech Filipowski / Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki /
Dr inż. Wojciech Filipowski zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi fotowoltaiki. Prowadzi badania dotyczące materiałów dla fotowoltaiki oraz badania nad procesami technologicznymi i ich modelowaniem. Jest autorem ponad 70 publikacji naukowych i komunikatów konferencyjnych. Prowadzi także badania w pokrewnych dyscyplinach naukowych.
- dr inż. Paweł Fabiś / Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej /
Adiunkt na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Jego główne zainteresowania naukowe to paliwa alternatywne, a obecnie zajmuje się problematyką pojazdów elektrycznych i zelektryfikowanych, w szczególności – dynamiką pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi oraz zelektryfikowanych.