Wiadomości z Gliwic

20-letnia gliwiczanka oszukana na blika!

  • Dodano: 2024-05-15 12:30

W poniedziałek do komisariatu I przyszła 20-letnia kobieta, informując, że poproszona przez koleżankę z Facebooka przekazała jej kod BLIK. Najpierw przekazała, potem zadzwoniła. Dowiedziała się, że konto koleżanki ktoś przejął. Straciła 750 złotych. To nie jedyne oszustwo zgłoszone wczoraj.

Oszukana na prawie 1600 złotych

Prawie 1600 złotych straciła gliwiczanka oferująca na Facebook Marketplace przedmiot za 200 złotych. Standardowo – zgłosił się „kupiec”. Informował, że wysyła po przesyłkę popularną firmę kurierską. Po krótkim czasie sprzedająca otrzymała maila z informacją potwierdzającą fakt przyjęcia zlecenia przez wskazaną firmę. Pojawiały się kolejne wiarygodnie wyglądające e-maile, co rusz informujące o jakichś obowiązkach, to o ubezpieczeniu przesyłki, to o innych podlegających zwrotowi opłatom. Koniecznym też okazało się zakupienie w popularnym ogólnopolskim sklepie ogólnospożywczym kart z 16-cyfrowym kodem PIN oraz przesłanie ich zdjęć na wskazany adres. Nie wchodząc w szczegóły techniczne oszustwa, stwierdzić należy, że starszą kobietę oszukano.

W obu sprawach toczą się już dochodzenia. Z uwagi na wykorzystywane techniki sieciowo - informatyczne, konieczność uchylania tajemnic bankowych itp., tego typu dochodzenia najczęściej są czasochłonne i wymagają zaangażowania wielu osób.

Przestrzegaj tych zasad, a nie dasz się oszukać

Aby unikać podobnych oszustw, warto przestrzegać kilku zasad:

  1.  Nie udostępniaj kodów BLIK: Nigdy nie przekazuj kodów BLIK osobom, których tożsamości nie możesz w pełni potwierdzić. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z osobą, która rzekomo prosi o kod.
  2. Sprawdzaj autentyczność wiadomości: Zawsze weryfikuj maile i wiadomości, które otrzymujesz, zwłaszcza te, które dotyczą płatności lub przesyłek. Upewnij się, że pochodzą one od wiarygodnych źródeł.
  3. Ostrożność na portalach: Jeśli sprzedajesz przedmioty online, bądź ostrożny w kontaktach z potencjalnymi kupcami. Sprawdzaj ich profile i unikaj transakcji z osobami, które wydają się podejrzane. Dodajmy – oszuści są skuteczni, bo wyglądają bardzo wiarygodnie!
  4. Unikaj podejrzanych płatności: Nie wykonuj żądań płatności, jeśli ich nie rozumiesz, zwłaszcza jeśli są one sugerowane przez kupca.
  5. Śledź ostrzeżenia Policji: Regularnie zapoznawaj się z ostrzeżeniami i komunikatami Policji dotyczącymi najnowszych metod oszustw. To pomoże Ci być na bieżąco i unikać zagrożeń.

Przestrzeganie tych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również