Wiadomości z Gliwic

Coraz mniej bezrobotnych w Zabrzu

  • Dodano: 2017-03-03 12:00

Województwo Śląskie pod względem poziomu zatrudnienia na tle całego kraju wypada bardzo dobrze. Łatwo się jednak domyśleć, ze sporą rolę odgrywa w tym względzie stolica województwa. Co jednak z Zabrzem? Okazuje się, że tutejsza stopa bezrobocia konsekwentnie spada, a jej porównanie zresztą Polski wypada coraz lepiej.

Bezrobocie w Zabrzu

Jeżeli przyjrzymy się stopie bezrobocia w Polsce, łatwo zauważymy stałą poprawę na przestrzeni kolejnych miesięcy. Dość powiedzieć, że w grudniu 2014 wynosiła ona 11,4 proc., rok później już 9,8 proc., a w ostatnim miesiącu 2016 roku 8,3 proc.Gdyby zestawić z tymi danymi sytuację w Zabrzu, szybko okaże się, że jeszcze niedawno pozostawało w tyle za średnią krajową. Stan na grudzień 2014 i 2015 to odpowiednio 12,5 i 10,2 proc. Jednak w maju 2016 sytuacja się wyrównała, a już na finiszu 2016 roku bezrobocie w tym mieście spadło do poziomu 7,7 proc., a więc o 0,6 punktu procentowego korzystniej.

Szczegółowe dane na ten temat można znaleźć w zestawieniu znajdującym się na stronach Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. Tam też można sprawdzić jak miasto wypada na tle reszty województwa. W tym przypadku nadal jest sporo do zrobienia, jednak trzeba przyznać, że różnice względem reszty regionu są coraz mniejsze. To zaś skłania do optymistycznych prognoz na przyszłość.

Wysokość zarobków stale rośnie

Co ciekawe, na stronach PUP można znaleźć również statystyki demograficzne. Zgodnie z nimi w grudniu 2016 w Urzędzie zarejestrowanych było 4304 osób bezrobotnych, w tym 59 proc. kobiet. Z danych wyraźnie wynika, że największą grupą pozbawioną pracy stanowią młodzi w wieku od 25 do 34 lat (27 proc.). Widać tez wyraźną zależność między brakiem pracy, a poziomem wykształcenia – mieszkańcy z wykształceniem gimnazjalnym (lub niższym) stanowią aż 40 proc. wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w Zabrzu.

- Wspomniany większy odsetek kobiet wśród bezrobotnych w pewien sposób wpisuje się również w strukturę zarobków wśród osób pracujących. Widać to w raporcie przygotowanym przez Regionalne Portale Pracy, zgodnie z którym w woj. Śląskim w grupie zarabiających do 1361 zł netto znalazło się aż 24 proc. kobiet (dla porównania 7 proc. mężczyzn) - komentuje te dane redakcja portalu Praca Zabrze.

źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku. 

Praca w Zabrzu – gdzie jej szukać?

Najwięksi pracodawcy wysyłają swoje ogłoszenia równocześnie do wielu różnych serwisów ogłoszeniowych. Jednak nie są oni jedynymi przedsiębiorcami, którzy poszukują nowych pracowników. Co więcej, ci mniejsi często oferują równie dobre warunki. Gdzie więc szukać ofert? Dobrze sprawdzą się portale wyspecjalizowane ściśle w ofertach skierowanych do mieszkańców właśnie tego miasta. Warto również przeglądać strony powiatowego Urzędu Pracy i odwiedzać lokalne oddziały biur pośrednictwa.

Coraz mniej bezrobotnych w Zabrzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.