Wiadomości z Gliwic

Dantejskie sceny przy punktach wymazowych na całym Śląsku! Przeciążony system pada

  • Dodano: 2022-01-26 12:00

Gigantyczne kolejki do punktów wymazowych w regionie, a do tego problemy z otrzymaniem skierowania na takie badanie. Od rana pojawiały się kłopoty z internetowym systemem, bo ten był przeciążony. Osoby, które skierowanie na wymaz mają muszą z kolei swoje odstać. I to dosłownie. Tak wyglądała kolejka do punktu przy ul. Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej dziś rano. Ale wkrótce ma się to zmienić.
 

Oblężone punkty wymazowe na całym Śląsku

Mamy już zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie uruchomienia tego drugiego punktu wykonywania wymazów. W tej chwili firma pracuje nad wpisaniem tego punktu do systemu elektronicznego, który pozwoli kierować mieszkańców Rudy Śląskiej do tegoż punktu. I wszystko wskazuje na to, że jutro, najdalej pojutrze ten punkt zostanie uruchomiony i będziemy mogli o tym mieszkańców Rudy Śląskiej poinformować – mówi Krzysztof Mejer, I zastępca prezydenta Rudy Śląskiej.

Drugi punkt ma być zlokalizowany na dolnym parkingu parku wodnego przy ul. Kłodnickiej. Nie będzie to jednak punkt drive thru. Spore kolejki do punktów wymazowych oznaczają też sporo pracy dla laboratoriów badających próbki.

Gigantyczne kolejki do punktów wymazowych min. w Gliwicach i Rudzie

Dla zobrazowania dwa tygodnie temu testowaliśmy około 5 tys. próbek dobowo. W zeszłym tygodniu było to już wykonywanych 10 tys. dobowo oznaczeń i te liczby cały czas wzrastają. Dla pacjentów, którzy zgłaszają się do punktów mobilnych oznacza to, że muszą uzbroić się w cierpliwość – mówi Emilia Morawiec, kierownik laboratorium Gyncentrum.

Zgodnie z przewidywaniami poweekendowe statystyki zachorowań zaczynają się rozpędzać. Wczoraj ponad 29 tys. zakażeń, dziś prawie 37 tys. Według ministra zdrowia w tym tygodniu może spodziewać się nawet 50 tys. nowych przypadków dziennie.

Punkty wymazowe oblężone, system internetowy przeciążony

Blisko 158 tys. mieszkańców województwa śląskiego przebywa już na kwarantannie. Od wczoraj odnotowaliśmy kolejny wzrost kwarantann o ponad 20 tysięcy nowych mieszkańców. Również te dobowe wyniki zakażeń, czyli ponad 5,5 tys. zachorowań pokazuje, że ta piąta fala nabiera rozpędu – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Kolejki do wymazów powinny też skrócić się od 27 stycznia. Wtedy mają ruszyć badania w aptekach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.