Wiadomości z Gliwic

GEPAR. Podatki lokalne, opłaty za nieruchomości i gospodarowanie odpadami

  • Dodano: 2021-02-17 06:30, aktualizacja: 2021-02-16 19:48

Podatki lokalne, opłaty za nieruchomości i gospodarowanie odpadami komunalnymi można sprawdzić i opłacić na Gliwickiej Elektronicznej Platformie Analityczno-Rozrachunkowej.

Aby z niej korzystać, wystarczy posiadać Profil Zaufany i zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu

Gliwiczanie wiele urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Mają do dyspozycji Internetowy sklep geodezyjny i Płatności online – platformę, dzięki której w wygodny i bezpieczny sposób można dokonywać koniecznych płatności za większość standardowych czynności urzędowych. Na Gliwickiej Elektronicznej Platformie Analityczno-Rozrachunkowej, w skrócie GEPAR, można natomiast sprawdzić wysokość naliczonych podatków lokalnych, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, a także dzierżaw i bezumownego korzystania z nieruchomości i opłacić je w terminie, bez wychodzenia z domu. Warto skorzystać z tej możliwości zwłaszcza w czasie obowiązujących obostrzeń epidemicznych. GEPAR jest także kolejnym wygodnym kanał komunikacji z urzędem.

Gliwicka Elektroniczna Platforma Analistyczno-Rozrachunkowa została w tym roku nagrodzona "Skrzydłami", w kategorii e-Usługi dla obywatela, przez miesięcznik "IT w Administracji". "Skrzydła" otrzymują najlepsze projekty informatyczne zrealizowane przez instytucje publiczne. Z założenia nagrody trafiają do realizatorów przedsięwzięć, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania (np. ułatwiły dostęp do usług publicznych, poprawiły jakość obsługi czy komunikację urząd – obywatel). Tegoroczną edycję  objęło honorowym patronatem  Ministerstwo Cyfryzacji.

Krok I – Profil Zaufany

Do rejestracji w systemie GEPAR konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można  potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z podmiotami publicznymi. Służy jako elektroniczny podpis.

– Logowanie do systemu z wykorzystaniem Profilu Zaufanego jest konieczne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w dostępie do indywidualnych danych finansowych – mówi Krzysztof Zbrożek, naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Jak uzyskać Profil Zaufany? Najłatwiej, a obecnie również najbezpieczniej, można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  Lista banków udostępniających swoim klientom taką możliwość jest dostępna TUTAJ. Szczegółowe informacje na temat Profilu Zaufanego i sposobów jego uzyskania można znaleźć na stronie pz.gov.pl.

Krok II – Załóż konto GEPAR

Po uzyskaniu Profilu Zaufanego należy zarejestrować konto użytkownika na stronie gepar.gliwice.eu.

– Należy pamiętać o tym, że dane użytkownika muszą zostać zweryfikowane. Proces ten może zająć do 24 godzin – tłumaczy Krzysztof Zbrożek.

Po tym czasie można już będzie się zalogować i w pełni korzystać z możliwości portalu GEPAR.

Dodatkową funkcjonalnością w GEPAR-ze, poza dostępem do indywidualnych danych finansowych, jest zakładka KOMUNIKACJA, za pośrednictwem której można kontaktować się w sprawach merytorycznych z Wydziałem Podatków i Opłat Lokalnych oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami. Natomiast w sprawach technicznych związanych z portalem – z Wydziałem Informatyki gliwickiego magistratu. Uwaga! Odpowiedzi będą trafiały do skrzynki kontaktowej danego użytkownika w GEPAR.

Projekt GEPAR został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.