Wiadomości z Gliwic

Gliwice chwalą się wynalazkami

  • Dodano: 2012-09-12 15:00

Roboty mobilne, wirtualna sala operacyjna, bezzałogowe samoloty, a nawet egzoszkielety potrafiące zastąpić np. ludzką rękę. Kilkadziesiąt innowacyjnych firm oraz instytucji pokazuje swoje projekty na czwartym „Dniu Nauki i Przemysłu” w gliwickim Technoparku. To część trwającego w Gliwicach 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA).

 
 
 
- To ważny dzień w historii miasta, które postawiło na rozwój technologiczny. Po raz kolejny mamy okazję pokazać jak prężnie działa nasz Park Naukowo-Technologiczny. Niektóre wynalazki firm działających w Parku na pewno zaskoczą niejednego – przekonywał prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz w trakcie ceremonii otwarcia czwartej edycji „Dni Nauki i Przemysłu”. Przypominał, że targi są częścią trwającego od poniedziałku ósmego Generalnego Zgromadzenia Światowego  Stowarzyszenia Technopolii (WTA). – Pokażmy, że Śląsk też dba o rozwój innowacji – apelował prezydent Frankiewicz.
 
Największą uwagę wśród kilkudziesięciu wystawców przyciągała m.in. wirtualna sala operacyjna, która służy do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart . - To wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii. Być może już niedługo zastąpi rękę chirurga – mówił dr Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK i kierownik Pracowni Biocybernetyki Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.
 
Ale to nie koniec medycznych wynalazków jakimi polskie firmy i instytucje chwaliły się na tegorocznym „Dniu Nauki i Przemysłu”. Firma EgzoTech zaprezentowała sprzęt do zrobotyzowanej rehabilitacji – egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem. – To coś w rodzaju dodatkowej ręki, która z powodzeniem może zastąpić chorą kończynę. Wystarczy podpiąć urządzenia do naszych mięśni, napinać je i  w ten sposób sterować egzoszkieletem – pokazywał pomysłodawca urządzenia Michał Mikulski, doktorant Politechniki Śląskiej.
 
Zwiedzający z ciekawością przyglądali się też prototypom bezzałogowych samolotów firmy Flytronic. – Naszych samolotów używa m.in. polskie wojsko. Mogą np. robić zdjęcia lotnicze w dzień i w nocy – mówił Dawid Bielecki, przedstawiciel Flytronica.
 
Członkowie Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) zwrócili szczególną uwagę na projekty i3D. Firma zaprosiła przedstawicieli stowarzyszenia na specjalny seans, w trakcie którego wprowadziła widzów w świat wirtualnej rzeczywistości. W technologii 3D pokazała m.in. nowoczesny silnik Diesla. – Dzięki takiemu oglądowi łatwiej jest wytłumaczyć jak działa i jak jest skonstruowany – wyjaśniał Marek Koźlak z firmy i3D.
 
Były też m.in. bolidy skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych: Smart Power, który zbudował bolid na światowe wyścigi Shell Eco-marathon 2012 oraz Silesian Greenpower. Zaprezentowane zostały również różne roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych.
 
- Bez innowacji nie ma rozwoju – przekonywał Deog-Seong Oh, sekretarz WTA.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również