Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Już 42 mln złotych dla przedsiębiorców. Będzie więcej

  • Dodano: 2020-06-08 11:30

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach przyjął już ponad 13 tys. wniosków składanych przez przedsiębiorców w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Dzięki temu już niemal 42 mln zł trafiło m.in. do samozatrudnionych, organizacji pozarządowych, spółdzielni i stowarzyszeń.

Do 5 czerwca, w ramach Tarczy Antykryzysowej urząd pracy w Gliwicach zrealizował blisko 70% złożonych przez przedsiębiorców wniosków i wypłacił przedsiębiorcom blisko 42 miliony zł. Kwota ta ciągle wzrasta.

W ramach dostępnych form pomocy, przedsiębiorcy korzystają z:

- niskoprocentowej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców (11 765 wniosków, rozpatrzono 8 719 wniosków na łączną kwotę 40 385 956 zł),

- dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (760 wniosków, rozpatrzono 251 na łączną kwotę 510 120 zł),

- dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców (575wniosków, rozpatrzono 112 wniosków na sumę 779 100 zł).

Na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla organizacji pozarządowych wpłynęło do PUP w Gliwicach 6 wniosków i wszystkie rozpatrzono. Na ten cel przyznano przedsiębiorcom 19 022 zł.

Przepisy dotyczące pomocy są mocno sformalizowane, a pierwsza ich wersja wymagała korekt w kolejnych ustawach. Nie bez udziału tutejszego Urzędu skorygowano istotną lukę, i od 16 maja zrównano podpis profilem zaufanym z podpisem własnoręcznym, co znacząco przyspieszyło realizację. Wcześniej Urząd był zmuszony prosić przedsiębiorców o dosyłanie papierowej wersji dokumentów. Trzeba dodać, że duża część wniosków zawiera błędy, które przedsiębiorcy muszą na bieżąco korygować, co dodatkowo wzbudza ich zniecierpliwienie i wydłuża realizację całości nałożonego na Urząd zadania – mówi Marek Kuźniewicz, dyrektor PUP w Gliwicach. (mf)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również