Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Lato w mieście pełnym kulturalnych atrakcji

  • Dodano: 2023-06-23 07:30, aktualizacja: 2023-06-25 21:32

23 czerwca w szkołach zadzwonił ostatni dzwonek i oficjalnie rozpoczną się tegoroczne wakacje.

Nadchodzące tygodnie będą czasem odpoczynku i wyjazdów, ale także plenerowych miejskich imprez kulturalnych. Bo lato w mieście nie musi być nudne. W Gliwicach jak zwykle atrakcji nie zabraknie!

Start z przytupem – w dzień zakończenia roku szkolnego przy alei Przyjaźni odbędzie się wyjątkowo klimatyczna Noc Świętojańska. A to dopiero wstęp do wakacyjnych wrażeń! Lipiec i sierpień będą miesiącami cyklicznych wydarzeń, które już teraz warto zapisać sobie w kalendarzach. To świetna okazja do wakacyjnego relaksu nie tylko dla cieszących się przerwą od szkoły uczniów, ale także wszystkich dorosłych! 

Wakacyjne cykle wydarzeń

Jak co roku lipcowym weekendom w Gliwicach towarzyszyć będą Ulicznicy – impreza, która od lat pokazuje, że sztuka nie ma granic, a ulice naszego miasta roją się od aktorów przebranych w oryginalne stroje, akrobatów, cyrkowców. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy – współorganizowany przez Manana Production House – odbędzie się w dniach 1–29 lipca i ponownie zabierze nas w niezwykły świat spektakli i  koncertów. Wydarzenia w ramach festiwalu zaplanowano w każdą sobotę miesiąca. Pierwsze z nich rozpocznie się 1 lipca o godz. 16.00 w parku Chopina. Teatr Mozaika zaprezentuje spektakl dla dzieci „Grajmy w zielone”. Atrakcji nie zabraknie też na gliwickim Rynku. Tego nie można przegapić!

Propozycja na niedziele? Letnie Kino Plenerowe, czyli seanse pod chmurką dla małych i dużych! W każdą niedzielę lipca i sierpnia, w różnych dzielnicach miasta, wyświetlane będą filmy – jak co roku w dwóch blokach: o godz. 18.00 dla dzieci, o godz. 20.00 dla dorosłych. Pierwszy seans zaplanowano 2 lipca – na placu Grunwaldzkim będzie można zobaczyć „W 80 dni dookoła świata” i  „Silent Twins”. Bierzcie koce, maty piknikowe, leżaki i bawcie się dobrze! Szczegółową rozpiskę na pozostałe niedziele znajdziecie tutaj.

Jeśli wakacje, to także Rynek Kultury, czyli niepowtarzalna kulturalna podróż dla każdego! W każdy piątek lipca i sierpnia będzie można poznawać sztukę zmysłami – wzrokiem, węchem, słuchem, dotykiem oraz smakiem. Centrum Kultury Victoria zachęca, by być #BLISKO kultury – w planie zachwycające widowiska muzyczne, pokazy i spotkania z wyjątkowymi gośćmi, oraz #BLISKO siebie, bo Rynek Kultury ma też służyć nawiązywaniu relacji i kolekcjonowaniu wspomnień. Nie czekajcie i rezerwujcie wolny czas – pierwsze  wydarzenie w tym cyklu zaplanowano 7 lipca. Start o godz. 19.00 – czekają pokazy samby, koncert, a także salsoteka!

Kolejne wydarzenia w ramach Rynku Kultury odbędą się:

  • 14.07 | Tomasz Raczek – spotkanie, prowadzenie: Agnieszka Strzemińska
  • 21.07 | Dobry Wieczór z Płytą Winylową – Bogusław Ziębowicz o zespole Dead Can Dance
  • 28.07 | Alex Freiheit & Wacław Zimpel – „Progrom” – poemat muzyczny (koncert)
  • 04.08 | Afrobeat: rytmy afrykańskie – koncert The Afronauts, animacje djembe
  • 11.08 | Poets of Today – Voices of Tomorrow – spotkanie z poetami
  • 18.08 | Fair Play Crew – „Kiedyś to było” – spektakl kabaretowo-taneczny
  • 25.08 | Dyemotion – „Materia” – spektakl teatru tańca

W sierpniu warto pamiętać o Parkowym lecie! Plenerowe koncerty umilą każdą sobotę miesiąca. Dodatkowo w dwa weekendy sierpnia miastem zawładnie jazz, bo w Gliwicach po raz kolejny szykuje się Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club. To będzie miesiąc prawdziwie muzycznej uczty!

Miedzianka i Gliwicki Port Rocka

Cykliczne wydarzenia to jednak nie wszystko. Tegoroczne wakacje będą obfitować także w ciekawe imprezy jednodniowe. W sobotę, 15 lipca, warto zawitać do Gliwickiego Portu Rocka – na finał przeglądu zespołów muzycznych. Podczas imprezy na scenie pod Areną Gliwice zaprezentują się m.in. Autentikos i Darek Dusza i Demony. 

Miłośnicy książek, pasjonujących spotkań i dobrej zabawy powinni z kolei zapamiętać datę 27 sierpnia. Właśnie wtedy do Gliwic po raz kolejny zawita największy wędrowny festiwal literacki Miedzianka Po Drodze. Nasze miasto znów ugości wspaniałych uczestników imprezy, dzięki czemu ostatnią niedzielę sierpnia wypełni masa atrakcji z literaturą w tle. 

Petarda na zakończenie wakacji, czyli Show Off Fest

W ubiegłym roku na showoffowej scenie mogliśmy usłyszeć Gibbsa, Jakuba Skorupę czy WalusiaKraksaKryzys. Kto tym razem rozkręci jedną z największych gliwickich imprez tego lata? Już niebawem pojawi się program artystów wydarzenia Show Off Fest. Szykujcie się na koncertową sobotę – 2 września.

Wakacyjne imprezy to dobra zabawa, odskocznia od codzienności, możliwość integracji, wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także doskonała okazja do poszerzania horyzontów i rozwijania swoich pasji i zainteresowań. W Gliwicach przez całe wakacje będą odbywały się m.in. koncerty, spektakle, pokazy, warsztaty. Miasto ma wiele propozycji i ciekawych atrakcji dla każdego.

Gliwice: Lato w mieście pełnym kulturalnych atrakcji / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również