Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Miasto przygotowało obiekt kwarantannowy

  • Dodano: 2020-04-02 07:45, aktualizacja: 2020-04-02 08:00

Sytuacja w kraju zobowiązała samorządy  do przygotowania miast na zwiększoną zachorowalność mieszkańców.

Konieczne stało się zorganizowanie miejsc, w których w razie potrzeby mieszkańcy mogliby odbywać kwarantannę. Bezpośrednio po ogłoszeniu stanu epidemicznego w kraju, prezydent Gliwic poprosił o wytypowanie takich miejsc. Wspólnie z gliwickim sanepidem sprawdzone zostały budynki, w których możliwe byłoby odbywanie kwarantanny.

Do wojewody śląskiego zostały przesłane propozycje miasta. Prezydent czeka na akceptację

Gliwice współpracują w tej sprawie z wojewodą śląskim, który zobowiązał miasto do przygotowania i uruchomienia tzw. obiektu kwarantannowego. Chodzi o ośrodek, do którego kierowane mogą być osoby zobowiązane do poddania się kwarantannie w sytuacji, gdy nie mają możliwości odbycia jej w miejscu zamieszkania. Tego rodzaju obiekty muszą spełniać odpowiednie wymagania, m.in. powinny posiadać pokoje jedno- lub dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym, a przed wejściem do budynku musi znajdować się śluza służąca do dezynfekcji osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą odbywająca kwarantannę. Nie można przeznaczyć na ten cel lokali komunalnych.

Razem z sanepidem dokonaliśmy przeglądu nieruchomości, które mogłyby zostać przekształcone na obiekty kwarantannowe - mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic. – Braliśmy pod uwagę kilka obiektów na terenie miasta - m.in. domy studenckie i internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Niestety, nie spełniały one niezbędnych kryteriów.  

Problemem okazało się znalezienie budynków, które dysponowałyby pokojami z osobnymi łazienkami. W trosce o bezpieczeństwo i komfort osób potrzebujących kwarantanny, prezydent uznał, że  w obecnej sytuacji nie można tracić czasu na przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac budowlanych w celu przystosowania budynków do wymogów sanepidu (np. w akademikach należących do Politechniki Śląskiej), a potencjalne miejsca kwarantannowe należy przygotować w jak najszybszym możliwym terminie. Analizie poddano więc gliwickie hotele. Wybrano jeden, który - w ocenie sanepidu – najlepiej nadaje się do pełnienia nowej funkcji, spełnia wymagania stawiane tego rodzaju ośrodkom i – co ważne - jego uruchomienie byłoby możliwe niemalże natychmiast.

Miasto sporządziło projekty niezbędnych dokumentów dotyczących przygotowania i prowadzenia miejsca kwarantanny oraz finansowania obiektu - mówi Aleksandra Wysocka.

Pieniądze na ten cel będą pochodzić ze środków skarbu państwa. Do zadań przedsiębiorcy (finansowanych z pieniędzy państwowych) będzie należało przygotowanie budynku, zapewnienie wyżywienia, sprzątania oraz usług służb medycznych. Gliwice są gotowe do działania i czekają teraz na akceptację propozycji przez wojewodę. Wówczas możliwe będzie przekazanie informacji o lokalizacji obiektu.  

TO WARTO WIEDZIEĆ:  Zgodnie z przepisami osoby, które miały kontakt z chorym na COVID-19  lub z osobami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem, są kierowane do odbycia kwarantanny przez sanepid. Telefon alarmowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Gliwicach – 666-227-205 lub 32 338-05-10.  Wszyscy obywatele wracający do kraju z zagranicy poddawani są obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. W sytuacji braku miejsca do odbycia kwarantanny, wskazany jest kontakt z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – tel. 32 256 56 01, 32 255 21 95 (dyżur całodobowy) w celu uzyskania informacji o sposobie postępowania.

Komentarze (1)    dodaj »

  • abrakadabra

    CIEKAWE SOLARIS POSIADAL jedno na dwa pokoje

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również