Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Miasto przygotowało obiekt kwarantannowy

  • Dodano: 2020-04-02 07:45, aktualizacja: 2020-04-02 08:00

Sytuacja w kraju zobowiązała samorządy  do przygotowania miast na zwiększoną zachorowalność mieszkańców.

Konieczne stało się zorganizowanie miejsc, w których w razie potrzeby mieszkańcy mogliby odbywać kwarantannę. Bezpośrednio po ogłoszeniu stanu epidemicznego w kraju, prezydent Gliwic poprosił o wytypowanie takich miejsc. Wspólnie z gliwickim sanepidem sprawdzone zostały budynki, w których możliwe byłoby odbywanie kwarantanny.

Do wojewody śląskiego zostały przesłane propozycje miasta. Prezydent czeka na akceptację

Gliwice współpracują w tej sprawie z wojewodą śląskim, który zobowiązał miasto do przygotowania i uruchomienia tzw. obiektu kwarantannowego. Chodzi o ośrodek, do którego kierowane mogą być osoby zobowiązane do poddania się kwarantannie w sytuacji, gdy nie mają możliwości odbycia jej w miejscu zamieszkania. Tego rodzaju obiekty muszą spełniać odpowiednie wymagania, m.in. powinny posiadać pokoje jedno- lub dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym, a przed wejściem do budynku musi znajdować się śluza służąca do dezynfekcji osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą odbywająca kwarantannę. Nie można przeznaczyć na ten cel lokali komunalnych.

Razem z sanepidem dokonaliśmy przeglądu nieruchomości, które mogłyby zostać przekształcone na obiekty kwarantannowe - mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic. – Braliśmy pod uwagę kilka obiektów na terenie miasta - m.in. domy studenckie i internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. Niestety, nie spełniały one niezbędnych kryteriów.  

Problemem okazało się znalezienie budynków, które dysponowałyby pokojami z osobnymi łazienkami. W trosce o bezpieczeństwo i komfort osób potrzebujących kwarantanny, prezydent uznał, że  w obecnej sytuacji nie można tracić czasu na przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac budowlanych w celu przystosowania budynków do wymogów sanepidu (np. w akademikach należących do Politechniki Śląskiej), a potencjalne miejsca kwarantannowe należy przygotować w jak najszybszym możliwym terminie. Analizie poddano więc gliwickie hotele. Wybrano jeden, który - w ocenie sanepidu – najlepiej nadaje się do pełnienia nowej funkcji, spełnia wymagania stawiane tego rodzaju ośrodkom i – co ważne - jego uruchomienie byłoby możliwe niemalże natychmiast.

Miasto sporządziło projekty niezbędnych dokumentów dotyczących przygotowania i prowadzenia miejsca kwarantanny oraz finansowania obiektu - mówi Aleksandra Wysocka.

Pieniądze na ten cel będą pochodzić ze środków skarbu państwa. Do zadań przedsiębiorcy (finansowanych z pieniędzy państwowych) będzie należało przygotowanie budynku, zapewnienie wyżywienia, sprzątania oraz usług służb medycznych. Gliwice są gotowe do działania i czekają teraz na akceptację propozycji przez wojewodę. Wówczas możliwe będzie przekazanie informacji o lokalizacji obiektu.  

TO WARTO WIEDZIEĆ:  Zgodnie z przepisami osoby, które miały kontakt z chorym na COVID-19  lub z osobami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem, są kierowane do odbycia kwarantanny przez sanepid. Telefon alarmowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Gliwicach – 666-227-205 lub 32 338-05-10.  Wszyscy obywatele wracający do kraju z zagranicy poddawani są obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. W sytuacji braku miejsca do odbycia kwarantanny, wskazany jest kontakt z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – tel. 32 256 56 01, 32 255 21 95 (dyżur całodobowy) w celu uzyskania informacji o sposobie postępowania.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • abrakadabra

    CIEKAWE SOLARIS POSIADAL jedno na dwa pokoje

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.