Wiadomości z Gliwic

Gliwice wspomagają Hospicjum Miłosierdzia Bożego

  • Dodano: 2020-05-19 10:00

Gliwice od lat wspomagają Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Dzięki dotacjom z miejskiego budżetu zakupiono m.in. samochody, specjalistyczny sprzęt, zapoczątkowano modernizowanie oddziału medycyny paliatywnej. W 2018 roku środki z miejskiej kasy umożliwiły rozpoczęcie rozbudowy placówki przy ul. Daszyńskiego. Obecnie nowy budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a Hospicjum otrzymało od miasta promesę na środki pozwalające dokończyć tę ważną inwestycję.

Tym razem Gliwice przekażą 1 mln zł.

Rozbudowa i modernizacja Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego jest prowadzona od prawie dwóch lat. Dzięki zbiórkom publicznym, sponsorom i wsparciu miasta udało się z powodzeniem zrealizować pierwszy etap inwestycji. Obecnie trwa proces wyłaniania wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych w ramach drugiego etapu prac (do kwietniowego przetargu w tej sprawie wpłynęło 6 ofert; otwarto je przed tygodniem). Okrągły milion złotych dotacji z gliwickiego budżetu będzie solidnym wkładem umożliwiającym ich szybkie i fachowe przeprowadzenie – w bezpiecznych warunkach, uwzględniając rygory sanitarne spowodowane trwającą epidemią.

Od lat wspieramy gliwickie hospicjum i współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Między 2012 a 2019 rokiem przekazaliśmy ponad 1,1 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje i remonty w placówce. Dzięki tym pieniądzom udało się zapoczątkować modernizację oddziału medycyny paliatywnej, w ramach którego w minionym roku hospitalizowano na miejscu 349 chorych, a domową opieką paliatywną zostało objętych 726 chorych. Wszystkie te formy opieki są sprawowane nieodpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Warto dodać, że rozbudowane hospicjum, modernizowane dzięki wsparciu miasta i ludzi dobrych serc, będzie spełniać wymogi stawiane nowoczesnym oddziałom opieki paliatywnej. Na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Zgodnie z planami powiększony do 30 łóżek Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i będzie w całości usytuowany na jednym poziomie. To ułatwi pracę personelu hospicjum i codzienne życie pacjentów. Będą oni mieli do dyspozycji klimatyzowane sale 1- i 2-osobowe. Powstanie też Dział Rehabilitacji i Fizjoterapii, poradnie opieki zdrowotnej zajmujące się m.in. leczeniem bólu, sala dydaktyczna dla potrzeb kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz kształcenia wolontariatu, a także szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Poprawione zostaną warunki lokalowe Poradni Medycyny Paliatywnej wraz z Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 10 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.