Wiadomości z Gliwic

Gliwice wspomagają Hospicjum Miłosierdzia Bożego

  • Dodano: 2020-05-19 10:00

Gliwice od lat wspomagają Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Dzięki dotacjom z miejskiego budżetu zakupiono m.in. samochody, specjalistyczny sprzęt, zapoczątkowano modernizowanie oddziału medycyny paliatywnej. W 2018 roku środki z miejskiej kasy umożliwiły rozpoczęcie rozbudowy placówki przy ul. Daszyńskiego. Obecnie nowy budynek jest w stanie surowym zamkniętym, a Hospicjum otrzymało od miasta promesę na środki pozwalające dokończyć tę ważną inwestycję.

Tym razem Gliwice przekażą 1 mln zł.

Rozbudowa i modernizacja Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego jest prowadzona od prawie dwóch lat. Dzięki zbiórkom publicznym, sponsorom i wsparciu miasta udało się z powodzeniem zrealizować pierwszy etap inwestycji. Obecnie trwa proces wyłaniania wykonawcy robót budowlanych i instalacyjnych w ramach drugiego etapu prac (do kwietniowego przetargu w tej sprawie wpłynęło 6 ofert; otwarto je przed tygodniem). Okrągły milion złotych dotacji z gliwickiego budżetu będzie solidnym wkładem umożliwiającym ich szybkie i fachowe przeprowadzenie – w bezpiecznych warunkach, uwzględniając rygory sanitarne spowodowane trwającą epidemią.

Od lat wspieramy gliwickie hospicjum i współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Między 2012 a 2019 rokiem przekazaliśmy ponad 1,1 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje i remonty w placówce. Dzięki tym pieniądzom udało się zapoczątkować modernizację oddziału medycyny paliatywnej, w ramach którego w minionym roku hospitalizowano na miejscu 349 chorych, a domową opieką paliatywną zostało objętych 726 chorych. Wszystkie te formy opieki są sprawowane nieodpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Warto dodać, że rozbudowane hospicjum, modernizowane dzięki wsparciu miasta i ludzi dobrych serc, będzie spełniać wymogi stawiane nowoczesnym oddziałom opieki paliatywnej. Na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Zgodnie z planami powiększony do 30 łóżek Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i będzie w całości usytuowany na jednym poziomie. To ułatwi pracę personelu hospicjum i codzienne życie pacjentów. Będą oni mieli do dyspozycji klimatyzowane sale 1- i 2-osobowe. Powstanie też Dział Rehabilitacji i Fizjoterapii, poradnie opieki zdrowotnej zajmujące się m.in. leczeniem bólu, sala dydaktyczna dla potrzeb kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz kształcenia wolontariatu, a także szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Poprawione zostaną warunki lokalowe Poradni Medycyny Paliatywnej wraz z Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 10 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.