Wiadomości z Gliwic

Górna 1–3. Nowe mieszkania w mieście

  • Dodano: 2020-12-14 14:15

W Gliwicach dzięki realizowanemu od lat miejskiemu programowi mieszkaniowemu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Komunalne kompleksy powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej i Jagiellonki. Kolejne są wznoszone w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej. 14 grudnia, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, mieszkańcy dwóch pierwszych budynków przy ul. Górnej 1–3 otrzymali z rąk prezydenta Gliwic klucze do 48 lokali.

Zbudowane tam mieszkania w ramach I etapu inwestycji realizowanej przez Miasto Gliwice przy finansowym wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) mają od 31,62 m2 do 53,73 m2. W 32 lokalach znajdują się 2 pokoje z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym, pozostałych 16 to kawalerki. Wszystkie mieszkania wyposażone są w instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną, są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz posiadają ciepłą wodę użytkową. Ponadto do każdego lokalu przynależy balkon lub taras, a także miejsce postojowe w budynku garażu wielopoziomowego (ze stawką czynszu w wysokości 120 zł netto miesięcznie). Do użytku najemców zostały oddane również komórki lokatorskie, wózkownie i rowerownie. W każdym budynku jedno z mieszkań zostało przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Mieszkania wybudowano w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może się od razu wprowadzić wraz z własnymi meblami. Stawka miesięcznego czynszu wynosi obecnie 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

– Mieszkania budowane w ramach gliwickiego programu budownictwa mieszkaniowego są przeznaczone dla pracujących gliwiczan. Aby móc się o nie starać, trzeba spełniać kryteria określone w stosownej uchwale Rady Miasta Gliwice i  legitymować się m.in. dwuletnim odprowadzaniem podatku PIT w Gliwicach. W rejonie ul. Kujawskiej, gdzie oddajemy dziś w ręce mieszkańców dwa pierwsze budynki mieszkaniowe, docelowo stanie pięć takich obiektów ze 114 komfortowymi lokalami. W ramach całej bieżącej kadencji samorządu tego typu mieszkań powstanie około 400, m.in. przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Dworskiej i Zbożowej – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Zainteresowanie pierwszymi mieszkaniami w rejonie ul. Kujawskiej było ogromne.

– Otrzymaliśmy blisko pół tysiąca wniosków. Wpłynął na to przede wszystkim standard lokali, doskonała lokalizacja – blisko centrum miasta, podłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, dobra infrastruktura, dostępność parkingów i placu zabaw – wylicza zalety nowego kompleksu Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Do budynków wprowadzi się 156 osób, m.in. pani Agnieszka i pan Sławomir z dwójką dzieci.

– Zdecydowaliśmy się starać o mieszkanie m.in. ze względu na lokalizację. Blisko stąd mamy działkę. Samo mieszkanie jest „na wysokie C”, ma wymarzony balkon. Dzieci z kolei będą zachwycone placem zabaw. Bardzo chcemy przeprowadzić się tu jak najszybciej, spróbujemy zawalczyć z czasem – śmieją się świeżo upieczeni lokatorzy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.