Wiadomości z Gliwic

GTK Gliwice mistrzem Polski do lat 19 mężczyzn

• Dodano: 2024-03-12 13:30

Za nami pierwsze decydujące rozstrzygnięcia w koszykówce 5 × 5 w młodzieżowych mistrzostwach Polski. W kategorii do lat 19 w sezonie 2023/2024 najlepszym zespołem w Polsce zostało GTK Gliwice, które w rozgrywanym w Gdyni finale pokonało Enea Basket Poznań 88:75. Trzecie miejsce dla zdobywcy Młodzieżowego Pucharu Polski Exact Systems Śląsk Wrocław. Najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego U19 został Filip Poradzki z GTK Gliwice.

Mistrzowie Polski z Gliwic

Niezwykle zacięty przebieg miały spotkania półfinałowe w turnieju finałowym U19 mężczyzn. Trzy punkty różnicy decydowały o wyniku rywalizacji Enea Basket z Exact Systems Śląskiem. Poznanianie zwyciężyli po niesamowitej pogoni w czwartej kwarcie, którą wygrali 27:6. Ekipa z Dolnego Śląska w ostatnich 10 minutach podstawowego czasu gry trafiła tylko jeden rzut z gry.

O wyniku starcia GTK z Energa GAK przesądziła dogrywka. Do dodatkowego czasu gry celną trójką doprowadził Tymoteusz Sternicki, ale w kolejnych minutach częściej do kosza trafiali zawodnicy z Gliwic.

Finał GTK z Enea Basket od połowy drugiej kwarty układał się po myśli zespołu Marcina Klozińskiego. W drugiej odsłonie aktywny był Filip Poradzki, a z dystansu trafiał Miłosz Majewski. Drużyna z Górnego Śląska drugą kwartę wygrała 27:14. Po zmianie stron koszykarze GTK utrzymywali przewagę, tylko przez moment pozwalając rywalom na zbliżenie się na odległość czterech punktów. Kolejny fragment spotkania późniejsi złoci medaliści wygrali jednak 10:0 i już do końca zawodów nie pozwolili Enea Basket na zbliżenie się na odległość mniej niż 10 punktów.

Najlepszym punktującym spotkania został  Miłosz Majewski, autor 28 punktów. 18 punktów, 4 zbiórki i 8 asyst miał Filip Poradzki. Z double-double w Enea Basket zawody zakończyli: Iwo Baganc (25 pkt i 12 zbiórek) i Jonasz Kluj (10 pkt i 12 zbiórek).

Dla klubu z Gliwic był to drugi triumf w kategorii do lat 19. Wcześniej GTK triumfowało w 2021 roku.

W ceremonii zakończenia turnieju finałowego U19 mężczyzn uczestniczyli: Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Paweł Brutel, zastępcy dyrektora Gdyńskie Centrum Sportu, Marcin Korpolewski, członek Zarządu Polskiego Związku Koszykówki, Łukasz Zarzycki, członek Zarządu Polskiego Związku Koszykówki i Karol Gryko, Dyrektor Wydziału Sportowego Biura PZKosz.