Wiadomości z Gliwic

Jak poradzić sobie z zaparciami u niemowląt i małych dzieci

  • Dodano: 2016-07-01 10:30

Problemy z regularnością wypróżnień należą do tzw. tematów „trudnych”, o których niechętnie rozmawiamy nawet z lekarzem. Tymczasem procesy trawienne, w tym także wypróżnianie, mają bardzo istotne znaczenie dla zdrowia i  prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście dotyczy to również dzieci, także tych najmłodszych, którym trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi w tym zakresie, ponieważ same nie zgłaszają konkretnych dolegliwości. Mogą jedynie sygnalizować dyskomfort czy złe samopoczucie, jakie wywołują np. zaparcia.

Kiedy mówimy o zaparciach u dzieci?

Zbyt długie przerwy w wypróżnieniach to najbardziej oczywisty objaw zaparć u dzieci. Dlatego podstawą jest tu wiedza jak często powinno załatwiać się małe dziecko. W pierwszych kilkunastu miesiącach życia maluch karmiony piersią prawidłowo oddaje stolec co najmniej raz dziennie, natomiast przy diecie opartej na mleku modyfikowanym, minimum to trzy wypróżnienia tygodniowo. Należy pilnować regularności wypróżnień i reagować na podejrzenie zaparcia, ponieważ z czasem jest to proces, który może się nasilać. Przy zaparciach oddawanie stolca bywa utrudnione, bolesne, a co za tym idzie dziecko zaczyna „unikać” tej czynności. Więcej znajdziesz tutaj.

Przyczyny zaparć u najmłodszych dzieci

Na pewno warto zastanowić się nad tym dlaczego u tak małych dzieci pojawiają się zaparcia. Oczywiście bierzemy również pod uwagę fakt, że może być to cecha osobnicza, na którą nie mamy wpływu – maluchy w pierwszych latach życia, podobnie jak dorośli mogą mieć po prostu wrodzoną skłonność do zaparć. Nie jest to czynnik, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale na pewno wymaga wprowadzenia odpowiednich nawyków żywieniowych. Jeśli chodzi o inne przyczyny problemów z wypróżnianiem mogą być to np.:

  • zmiana diety mamy karmiącej piersią,
  • reakcja po biegunce dziecka,
  • zmiany dietetyczne – rozszerzenie diety dziecka,
  • nauka czystości – wysadzanie na nocnik, pożegnanie z pieluszką.

Dieta – kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu zaparć

Jak łatwo się domyślić sposoby na zaparcia są ściśle związane z przyczynami. Dlatego zaleca się np.:

  • dietę mamy bogatą w błonnik, warzywa, owoce, wieloziarniste produkty zbożowe, z odpowiednią ilością płynów (najlepiej wody),
  • odpowiednią ilość płynów w diecie dziecka, szczególnie w okresie przechodzenia na posiłki stałe, rozszerzania diety,
  • produkty pobudzające przemianę materii w diecie dziecka np. odpowiednie mleko na nieprzyjemne zaparcia (zawiera aktywne kultury bakterii, probiotyki), zdrowe owocki dla maluchów np., suszone śliwki ze słoiczka,

Pamiętajmy o tym, że pierwszych latach życia mleko stanowi bardzo ważną część diety malucha. Wprowadzając mleko modyfikowane do menu dziecka należy mieć na uwadze jego wpływ na procesy trawienne. Mamy, które sięgają po odpowiednie mleko modyfikowane, mają pewność, że dostarczą dziecku wszystkie składniki niezbędne na danym etapie rozwoju, również w kontekście regularnego wypróżniania się. Jeśli chodzi o wpływ mleka na zaparcia warto wspomnieć np. o zawartych w nim probiotykach, kulturach bakterii L.reuteri, bifidus BL - naturalnych, aktywnych kulturach Bifidobacterium lactis. W uzasadnionych przypadkach zalecane są także mieszanki specjalistyczne takie jak np. Nan Sensitive dla niemowląt z lekkimi problemami trawiennymi.

Reasumując, na pewno należy bacznie obserwować dziecko pod kątem regularności wypróżnień. W pierwszych latach życia mamy kilka takich momentów, które mogą wpływać na ich rytm i powodować przejściowe zaparcia (zmiana diety, nauka załatwiania się na nocniczku). Większość problemów rozwiązuje korekta jadłospisu mamy albo dziecka oraz delikatne, uważne podejście do nauki czystości. Na pewno nie należy jednak bagatelizować sygnałów takich jak mniej niż dwie kupki w tygodni,  ból przy oddawaniu stolca, spadek wagi. To objawy, które koniecznie należy zgłosić i skonsultować z lekarzem. Poczytaj także porad położnej tu.

Komentarze (2)    dodaj »

  • kogiel

    U mnie w zasadzie żadna metoda nie dała efektów. Tzn. tak długo było. U mnie pomogło dopiero wprowadzenie Goko. Dopiero wtedy zrobiło się normalnie. Pozycja w kucki - dziwny sposób na uzyskanie zmiany, ale za to skuteczny. Szybko zrobiło się całkiem normalnie, przestało boleć, tylko muszę po prostu za każdym razem używać tego urządzenia, również na wyjazdach. Tylko odblokowanie tego wszystkiego pozwoliło mi powrócić do normalności. To jest dla mnie najważniejsze.

  • Anita

    Odpowiednia dieta karmiącej mamy jest zawsze bardzo ważna! W kółko to powtarzam! Polecam artykuł: https://rabatka-sklep.pl/blog/6_co-mozna-jesc-podczas-karmienia-piersia.htmlZnajdziecie tam, co można jeść podczas karmienia piersią, czego lepiej unikać, produkty pobudzające laktacje i wiele innych rzeczy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.