Wiadomości z Gliwic

Jak wybrać biuro rachunkowe?

  • Dodano: 2019-09-11 09:15

Myśląc o otworzeniu własnego biznesu, jedną z pierwszych decyzji z którą przyjdzie nam się zmierzyć to wybór odpowiedniego biura rachunkowego.

Dlaczego warto je wybrać przed założeniem własnego biznesu? Wniosek jest prosty, nie mając na co dzień kontaktu z księgowością ciężko będzie samemu odpowiedzieć na pytanie jaka będzie dla nas najlepsza forma opodatkowania firmy. Kolejną rzeczą z którą przyjdzie nam się zmierzyć to decyzja na temat podatku VAT – czy opłaca nam się skorzystać ze zwolnienia z podatku czy może wręcz przeciwnie?

Jednak czym się kierować i na co warto zwrócić uwagę decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, żeby uniknąć przykrego rozczarowania?

1. Kwalifikacje

Żeby ustrzec się od błędów i pomyłek księgowych naszym pierwszym kryterium zawsze powinno być posiadane doświadczenie oraz kwalifikacje. Od 10 sierpnia  2014 roku biuro rachunkowe prowadzące księgowość innych podmiotów, nie musi posiadać już Licencji Ministra Finansów. Dlatego ważne jest, żeby sprawdzić kompetencje osób, którym chcemy powierzyć prowadzenie naszych ksiąg rachunkowych.

Należy zwrócić uwagę na następujące dokumenty potwierdzające kwalifikacje:

  • Licencja Ministra Finansów – certyfikat księgowy

  • Certyfikaty Centrum Informacji Księgowej

  • Potwierdzenia ukończonych kursów i szkoleń księgowych

2. Lokalizacja

W dobie internetu lokalizacja biura księgowego z którym współpracujemy powoli odchodzi do lamusa, ale decydując się na współpracę z biurem oddalonym o kilkanaście kilometrów warto dopytać czy biuro księgowe ma w swojej ofercie odbiór dokumentów księgowych bezpośrednio od nas. Dzięki temu zaoszczędzimy na czasie i paliwie. Jeśli jednak cenimy możliwość bezpośredniego kontaktu z księgowym, warto rozważyć współpracę z biurem z naszego miasta - przykładowo, jeśli prowadzisz firmę w naszym mieście, sprawdź ofertę dogodnie położonego biura rachunkowego w Gliwicach.

3. OC biura rachunkowego

Bezpieczeństwo naszej firmy zawsze powinno być dla nas priorytetem, dlatego warto dopytać czy biuro z którym chcemy podjąć współpracę posiada aktywną polisę OC na wypadek ewentualnych błędów księgowych. Im wyższa jest kwota ubezpieczenia tym lepiej dla naszej firmy.

4. Opinia biura rachunkowego

Warto się zastanowić czy ktoś z naszego otoczenia posiada już swoją firmę i czy jest w stanie nam kogoś polecić. Jeśli nie znamy nikogo takiego, zawsze warto sprawdzić opinie wystawione w Internecie. Często powiedzą nam one więcej na temat współpracy z biurem niż informacje zawarte stronie internetowej.

5. Warunki współpracy

Ważne żeby jeszcze przed podpisaniem umowy zorientować się jak wygląda organizacja pracy biura rachunkowego. Zorientuj się, którego dnia miesiąca biuro będzie wysyłać Ci takie informacje jak płatności składki ZUS, wysokość podatku dochodowego oraz rozliczenie podatku VAT. Kolejną istotną rzeczą jest informacja kto przechowuje oryginały dokumentacji księgowej oraz do kiedy najpóźniej będziesz mógł dostarczyć dokumenty. Znając te informacje unikniesz wielu niedomówień na samym początku współpracy.

Profesjonalne biuro rachunkowe nie ogranicza się jednak do samego księgowania, dlatego dowiedz się, kiedy będziesz mógł liczyć na poradę oraz pomoc ze strony biura. Czy będziesz mógł dzwonić tylko w czasie gdy biuro jest otwarte? Czy w sytuacjach kryzysowych pomoże Ci ktoś również poza godzinami pracy?

6. Cena

Wiadomo, że przedsiębiorca powinien być nastawiony na maksymalizację zysku swojej firmy, jednak przy wyborze biura rachunkowego nie powinniśmy zawsze sugerować się najniższą ceną. Trzeba pamiętać, że dobra cena nie zawsze idzie w parze z dobrą jakością. Jednak jeśli interesujące nas biuro spełnia wszystkie poprzednie kryteria oraz cena wydaje nam się atrakcyjna, jak najbardziej powinniśmy skorzystać z jego oferty.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.