Wiadomości z Gliwic

Jak wyposażyć magazyn wysokiego składowania?

  • Dodano: 2023-10-13 14:00, aktualizacja: 2023-10-16 14:03

Magazyn wysokiego składowania to szczególna przestrzeń magazynowa wyposażona w urządzenia do bezpiecznego przechowywania towarów – regały, których wysokość może przekraczaj kilkadziesiąt metrów, specjalistyczne wózki widłowe oraz nowoczesną automatykę przemysłową. Budowle tego typu wyróżniają się najlepszymi parametrami jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość zajmowanej powierzchni oraz stopień jej zagospodarowania - dzięki temu procesy logistyki wewnętrznej charakteryzują się duża wydajnością.

Regały do magazynu wysokiego składowania

Wybór regałów przeznaczonych do składowania ładunków w magazynie wysokiego składowania powinien być podyktowany wyborem najczęściej przyjmowanej i obsługiwanej jednostki ładunkowej. Najczęściej typowaną konstrukcją jest regał paletowy, który cechuje się możliwościami przenoszenia dużych obciążeń, bezpośrednim dostępem do towarów oraz perspektywą modyfikacji głębokości na pojedyncze lub podwójne rzędy regałowe.

Jeżeli magazynowane ładunki są jednorodne, odznaczają się niskim poziomem rotacji i podczas obsługi regału dopuszcza się metodę LIFO, czyli ostatnie weszło, pierwsze wyjdzie, to dobrym rozwiązaniem będą regały wjezdne Drive - In, umożliwiające składowanie w systemie blokowym. Do obsługi tego układu potrzebne są wózki widłowe, które wjeżdżają w tunel regałowy, a dzięki temu, że nie pomiędzy regałami nie trzeba wyznaczać korytarzy roboczych współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej rośnie do 80%.

Kolejną propozycją regałów do magazynów wysokiego składowania są regały mobilne, przesuwane na bazach montowanych w posadzce. Ich ruch odbywa się poprzez ręczne naciskanie paneli znajdujących się na szczycie każdego regału, wtedy regały się rozsuwają i pojawia się korytarz roboczy.

W przypadku magazynów przyprodukcyjnych w branży spożywczej oraz w miejscach, w których data ważności towaru jest kluczowa, popularną metodą jest zastosowanie pochylonej konstrukcji regałów przepływowych. Wykorzystują siłę grawitacji w transporcie z punktu nadania do – niżej położonego – punktu odbioru i umożliwiają administrowanie gospodarką magazynową według zasady FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wychodzi.

Istnieje też półautomatyczna opcja obsługiwania towarów w magazynach wysokiego składowania. Mowa o regałach satelitarnych, które zakładają składowanie blokowe, a transport ładunków zachodzi przy użyciu zdalnie sterowanej platformy Q-Shuttle zaprogramowanej na pobranie danego ładunku i przewiezienie go w określone miejsce w regale.

Wózki do magazynu wysokiego składowania

Z uwagi na rozmiary regałów używanych w magazynach wysokiego składowania, należy je obsługiwać specjalistycznym sprzętem i zaliczamy do nich wózki widłowe, których maszt potrafi sięgać bardzo wysoko. Najczęściej wykorzystywanym sprzętem są wózki typu Reach Truck, np. Crown ESR1000, które umożliwiają obsługę ładunków na poziomie 13,5 m.

Z kolei jeżeli zależy nam na korzystaniu z jeszcze wyższych systemów regałowych, a równocześnie nadal chcemy je obsługiwać za pomocą wózków widłowych, to warto rozważyć inwestycję w wózek systemowy VNA, np. Crown TSP7000. Daje możliwość stabilnej pracy z ładunkiem na wysokości 17 m, a dodatkowo wyróżnia się kompaktową konstrukcją, pozwalającą na działanie w wąskim korytarzu roboczym.

Automatyka do magazynu wysokiego składowania

Do autonomicznej obsługi jednostek ładunkowych należy wdrożyć rozwiązania automatyczne – mechaniczne i cyfrowe, które wyłączają konieczność bezpośredniej pracy człowieka, są bezpieczne i maksymalizują wydajność całego magazynu.

Przedstawiamy przegląd urządzeń z obszaru automatyki magazynowej z oferty firmy WDX:

  • Q-Loader czyli automatyczny system ATLS (Automated Loading System) obsługujący strefę dostaw i wydań, polecany do bezosobowego rozładunku i/lub załadunku całej ciężarówki w czasie poniżej 6 minut.
  • Q-Block to system zapewniający możliwość bardzo gęstego składowania, ograniczający udział człowieka dzięki zastosowaniu trzech elementów składowych: wózka wzdłużnego Q-Mover, mobilnej platformy Q-Shuttle oraz windy transportowej Q-Lift. Mobilne części układu są zaprogramowane na pobranie ładunku i przetransportowanie go do dedykowanego miejsca w regale.
  • Q-Cart to automatyczny system wykorzystujący prowadzenie szynowe montowane w posadzce usprawniający proces transportu. Wyposażony w czujniki bezpieczeństwa nie zagraża pracownikom, a jednocześnie nie ogranicza komunikacji pomiędzy liniami transportowymi.

Każde z tych rozwiązań automatycznych może zostać wdrożone etapowo, jako osobna inwestycja optymalizująca pracę magazynu, a połączone w całość realnie wpłyną na precyzję i bezpieczeństwo w obiekcie.

Częściowa lub pełna automatyzacja nie byłaby możliwa bez wdrożenia automatycznych systemów informatycznych, do których należy system WMS (Warehouse Management System). Odpowiednio zaprogramowany wpiera proces efektywnego zarządzania pracą magazynu, m.in. gromadzi dane identyfikacyjne dotyczące ładunków w przestrzeni magazynowej, pomaga wyeliminować powtarzające się błędy oraz umożliwiają precyzyjną kontrolę stanów magazynowych.

Automatyzacja magazynu wysokiego składowania to elektryzujący temat, ściśle skorelowany z aktualnym trendem Przemysłu 4.0, ale od czego zacząć, by przyniósł oczekiwane efekty? Nie ma na to uniwersalnej recepty jak trzeba wyposażyć magazyn wysokiego składowania, trzeba zacząć od analizy potrzeb oraz skonkretyzować przyszłe plany rozwoju, a następnie skontaktować z firmą, która może zaoferować profesjonalne wsparcie w zakresie projektowania, wdrożenia lub integracji z obecnymi systemami.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.