Wiadomości z Gliwic

Jaki związek ma trądzik pospolity z naszą higieną?

  • Dodano: 2021-12-20 11:45

Trądzik pospolity to choroba, która dotyka prawie wszystkich nastolatków. Niestety, w wyniku zmian, jakie zachodzą w naszym życiu, jak pogorszenie stanu środowiska, większa ilość zanieczyszczeń, nieodpowiednia dieta, a także coraz większa ilość stresu, z jaką zmagamy się każdego dnia, trądzik stał się dermatozą, która coraz częściej staje się problemem osób dorosłych. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy może w dużym stopniu wpłynąć na poprawę jej wyglądu i zmniejszenie nasilenia objawów choroby, do których możemy zaliczyć na przykład zaskórniki zamknięte.

Trądzik pospolity – problem nastolatków i dorosłych

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry, która charakteryzuje się przewlekłym charakterem oraz tendencjami do nawracania. Skłonność do trądziku, podobnie jak wielu innych chorób skóry, często bywa uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nadmiernym rozrostem gruczołów łojowych, a co za tym idzie, zwiększoną produkcją sebum, która prowadzi do zatkania porów. W ten sposób powstają zaskórniki zamknięte i otwarte, czyli pierwszy objaw tej dermatozy.

Oprócz zaskórników zamkniętych i otwartych do najczęstszych objawów możemy zaliczyć przetłuszczającą się skórę, krosty i grudki (potocznie nazywane pryszczami), a także utrzymujący się stan zapalny. Co więcej, w zależności od tego, czy trądzik dotyczy nastolatków, czy osób dorosłych, jego objawy mogą być rozmieszczone na różnych partiach twarzy. W przypadku trądziku młodzieńczego zmiany są zlokalizowane przede wszystkim w strefie T (czoło, nos, broda, policzki), natomiast u osób dorosłych pojawiają się w okolicy żuchwy oraz szyi.

Trądzik pospolity a higiena skóry twarzy

To, w jaki sposób dbamy o swoją skórę twarzy, ma bardzo duży wpływ na stan cery i pojawianie się na niej kolejnych niedoskonałości. Jakie czynniki mogą wpływać na nasilenie objawów? To przede wszystkim:

  • niedokładny demakijaż lub jego całkowity brak;
  • powierzchowne oczyszczanie twarzy;
  • używanie mocno oczyszczających, złuszczających i wysuszających produktów, które naruszają naturalną barierę ochronną skóry;
  • częste dotykanie twarzy;
  • samodzielne wyciskanie wyprysków.

Trądzik a wyciskanie niedoskonałości

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają osoby mające trądzik, jest wyciskanie niedoskonałości lub częste dotykanie twarzy dłońmi. Niestety w ten sposób przyczyniamy się do rozsiewania bakterii, które również przyczyniają się do nasilenia objawów choroby. Co więcej, wyciskanie pryszczy powoduje powstawanie blizn, które są trudne do usunięcia i mogą pozostawać na naszej skórze przez długi czas.

Jeśli zależy Ci na szybkim pozbyciu się trądziku, postaw przede wszystkim na świadomą i zbalansowaną pielęgnację swojej skóry. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu. Jeśli objawy trądziku pospolitego będą się utrzymywać, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje odpowiednie leczenie. Pomocne mogą okazać się także profesjonalne zabiegi oczyszczające na twarz.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.