Wiadomości z Gliwic

Jakość powietrza sprawdzisz na przystanku

  • Dodano: 2020-12-03 13:15

Na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej, przy godzinach przyjazdów, wyświetlane są komunikaty o jakości powietrza i zalecanej aktywności. W Gliwicach takie informacje można odczytać w 17 lokalizacjach.

Podczas sezonu grzewczego, zwłaszcza gdy jeszcze wiele osób nie zmieniło systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny, istotna jest wiedza na temat jakości powietrza. Dlatego przy przystankach komunikacji miejskiej Zarząd Transportu Metropolitalnego montuje elektroniczne tablice z informacjami o jakości powietrza w danym dniu. Docelowo, w śląskich miastach będzie ich 550. Dotychczas zamontowano 250, w tym 17 w Gliwicach, przy przystankach: Dworcowa 1, Dworzec PKP 1, Dąbrowskiego 1 i 2, Nowy Świat 2, Opolska 1 i 2, Plac Piastów 6, Rybnicka 1, 2, Żurawia 1 i 2, Wojska Polskiego Kozielska 1, Sośnica Apteka 1 i 2 oraz Łabędy Osiedle 1 i 2.

W zależności od jakości powietrza danego dnia, na tablicach wyświetlane są komunikaty: „Jakość powietrza bardzo dobra – aktywność na wolnym powietrzu bez ograniczeń”, „Jakość powietrza dostateczna – należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu” lub „Jakość powietrza bardzo zła – wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane”.

– Ponieważ coraz częściej szukamy danych o jakości powietrza, odchodzimy od dotychczasowego sposobu informowania o sytuacji w całej strefie pomiaru na rzecz komunikowania, jak wygląda sytuacja w każdym powiecie. W sezonie grzewczym taka informacja wpływa na nasz tryb życia. Wiedząc, że są przekroczone normy, aby uniknąć nadmiernego ryzyka, możemy ograniczyć naszą aktywność na świeżym powietrzu czy zdecydować się na założenie profesjonalnej maseczki antysmogowej – wyjaśnia Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM.

Do kwietnia 2021 r., w godz. od 15.00 do 20.00, na 550 elektronicznych tablicach przystankowych Metropolii Górnośląskiej będą pojawiać się informacje o aktualnej prognozie jakości powietrza w powiecie, w którym znajduje się przystanek. Dane pochodzą z codziennego prognozowania jakości powietrza przygotowywanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution). Komunikaty zostały opracowane na podstawie prognoz dobowych stężeń pyłu zawieszonego PM 10. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.