Wiadomości z Gliwic

Janusz Moszyński p.o. prezydenta Gliwic

  • Dodano: 2019-10-24 14:00

22 października Prezes Rady Ministrów – na wniosek wojewody śląskiego – powołał Janusza Moszyńskiego na stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gliwic.

Będzie on zarządzał miastem przez określony czas – do 3 miesięcy. Z dniem 23 października przejął zadania i kompetencje, które są niezbędne do sprawowania funkcji prezydenta miasta.

Z dystansu wielu lat spędzonych poza polityką spoglądam obecnie na miasto przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańca. Na pewno chciałbym położyć nacisk na to, aby kompetentna administracja jeszcze bardziej odpowiadała na potrzeby gliwiczan, aby – kolokwialnie rzecz ujmując – w fajnym mieście mieszkało się jeszcze przyjemniej – zapowiedział Janusz Moszyński na porannej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Janusz Moszyński urodził się 17 maja 1956 roku w Siemianowicach Śląskich. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 80. pracował m.in. jako asystent projektanta. Działał w opozycji demokratycznej, w stanie wojennym został internowany na okres 2,5 miesięcy.

Związki Janusza Moszyńskiego z pracą w gliwickim samorządzie sięgają początku lat 90. Od 1990 do 2002 roku zasiadał w gliwickiej Radzie Miejskiej. W latach 1990–1991 był wiceprezydentem Gliwic. Po raz drugi został zastępcą prezydenta miasta w 1998 roku i piastował to stanowisko do 2006 roku, kiedy został wybrany na marszałka województwa śląskiego.

Głównym zadaniem Janusza Moszyńskiego będzie przygotowanie w ciągu maksymalnie 90 dni przedterminowych wyborów prezydenckich, których termin ogłosi ustawowo premier RP. Nowe wybory odbędą się w związku z wygaśnięciem mandatu dotychczasowego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, który został senatorem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.