Wiadomości z Gliwic

Janusz Moszyński p.o. prezydenta Gliwic

  • Dodano: 2019-10-24 14:00

22 października Prezes Rady Ministrów – na wniosek wojewody śląskiego – powołał Janusza Moszyńskiego na stanowisko osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gliwic.

Będzie on zarządzał miastem przez określony czas – do 3 miesięcy. Z dniem 23 października przejął zadania i kompetencje, które są niezbędne do sprawowania funkcji prezydenta miasta.

Z dystansu wielu lat spędzonych poza polityką spoglądam obecnie na miasto przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańca. Na pewno chciałbym położyć nacisk na to, aby kompetentna administracja jeszcze bardziej odpowiadała na potrzeby gliwiczan, aby – kolokwialnie rzecz ujmując – w fajnym mieście mieszkało się jeszcze przyjemniej – zapowiedział Janusz Moszyński na porannej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Janusz Moszyński urodził się 17 maja 1956 roku w Siemianowicach Śląskich. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 80. pracował m.in. jako asystent projektanta. Działał w opozycji demokratycznej, w stanie wojennym został internowany na okres 2,5 miesięcy.

Związki Janusza Moszyńskiego z pracą w gliwickim samorządzie sięgają początku lat 90. Od 1990 do 2002 roku zasiadał w gliwickiej Radzie Miejskiej. W latach 1990–1991 był wiceprezydentem Gliwic. Po raz drugi został zastępcą prezydenta miasta w 1998 roku i piastował to stanowisko do 2006 roku, kiedy został wybrany na marszałka województwa śląskiego.

Głównym zadaniem Janusza Moszyńskiego będzie przygotowanie w ciągu maksymalnie 90 dni przedterminowych wyborów prezydenckich, których termin ogłosi ustawowo premier RP. Nowe wybory odbędą się w związku z wygaśnięciem mandatu dotychczasowego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, który został senatorem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.