Tylko przedwczoraj gliwiccy stróże prawa zatrzymali 11 poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, 14 sprawców przestępstw oraz 10 kierujących na podwójnym gazie. Wśród zatrzymanych byli 36-latek oraz jego 23-letnia partnerka, sprawcy kradzieży sklepowej oraz 21-latek prowadzący samochód, pomimo sądowego zakazu. Do więzienia trafili 32-latek, za kratkami spędzi 5 lat oraz 25 i 38-latkowie.
Życie w mieście oczami stróżów prawa
Przedwczoraj popołudniu mundurowi z gliwickiej "dwójki" zatrzymali 36-letniego, działającego wspólnie i w porozumieniu z 23-letnią partnerką gliwiczanina. Para ukradła ze sklepu różnego rodzaju elektronarzędzia. Wartość skradzionych przedmiotów wynosiła niemal 1100 złotych.
Funkcjonariusze z drogówki, nad ranem na ulicy Kresowej zatrzymali natomiast 21-latka. Jak się okazało, kierował pojazdem pomimo wydanego już zakazu prowadzenia pojazdów. Za niestosowanie się do wyroku, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Gliwiccy stróże prawa w trakcie minionej doby przeprowadzili kontrolę trzeźwości ponad 3000 kierujących. W trakcie kontroli okazało się, że dziesięciu z nich porusza się na podwójnym gazie. Cztery osoby odpowiedzą za przestępstwo związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości, natomiast wobec sześcioro zostanie sporządzony wniosek o ukaranie w związku z wykroczeniem polegającym na prowadzeniu pojazdu po użyciu alkoholu. W tego typu sprawach najsurowszą przewidzianą karą jest pozbawienie wolności na okres 2 lat. Sprawcy muszą liczyć się także z wysokimi grzywnami oraz zakazami prowadzenia pojazdów na okres minimum 6 miesięcy.
Kolejny raz śledczy uzyskali informację o oszustwie związanym z wyłudzeniem danych do logowań internetowych, a następnie wyłudzeniem ponad 55 tysięcy złotych. Tym razem ofiara oszustów, chcąc pomnożyć oszczędności, zainstalowała na komputerze program szpiegowski. Dzięki temu oszuści bez problemu uzyskali dostęp do bankowości elektronicznej. Pokrzywdzona, zachęcona zyskiem dobrowolnie przelała niespełna 35 tysięcy złotych, natomiast w jej imieniu, bez jej wiedzy i zgody, oszuści uzyskali pożyczkę, która wraz z odsetkami wynosi niespełna 40 tysięcy złotych.
Ostrzega się i apeluje:
- Nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej
- Zabezpiecz komputer lub inne urządzenia elektroniczne, powinny być one odpowiednio chronione
- Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników-często są to źródła oprogramowań służących do szpiegowania
- Sprawdzaj zabezpieczenia stron bankowych lub płatniczych
- Stwórz unikalne hasło, tylko do bankowości elektronicznej
- Nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi podczas logowań do bankowości
- Koszystaj tylko z pewnych sklepów internetowych
- Kupując na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych zachowaj rozsądek, płać dedykowanymi platformami płatniczymi. Często pieniądze zostają przelane na konto sprzedawcy dopiero po potwierdzeniu zakupu przez kupującego